Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Dolní Vítkovice ukazují, jak se změnily za dvě desetiletí

Publikováno: 27.12.2019

Dolní Vítkovice – Vzpomínka na současnost. Takový je název výstavy, která začala 19. prosince v Milan Dobeš Museu v multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích.

Výstava připomíná, že na počátku tohoto tisíciletí ještě neexistovaly dnes pro Ostravu tak samozřejmé věci, jakými jsou Bolt Tower, Gong nebo Svět techniky.

Před dvěma desítkami let stály uprostřed starého průmyslového areálu vyhaslé vysoké pece, plynojem, energetická ústředna s dmychadly z 19. století, důl a spousta plechových hal a polorozpadlých staveb z doby socialismu.

Od roku 2003 zahájily Dolní Vítkovice (DOV) svoji jedinečnou proměnu, která ještě není u konce, ovšem již dnes se DOV stala unikátním areálem ceněným doma i ve světě, s roční návštěvností přes 1,6 milionu lidí.

Od depresí k diskuzím

V části dočasných expozic muzea se návštěvníci vracejí do časů, kdy po 170 letech v roce 1998 vyhasly vítkovické vysoké pece. Od depresívní nálady a pocitu zmaru se postupně přes dobové články z novin a modely dolnovítkovického areálu přesouvají k prvním diskusím o budoucnosti národní kulturní památky, za kterou byly vysoké pece, přilehlý důl Hlubina a koksárenské baterie prohlášeny v roce 2002. Následuje připomínka plánů, záměrů a vizualizací. A také pochyb, jak to kdo s DOV myslí a co tu nakonec privátní vlastník v podobě akciové společnosti Vítkovice zboří či postaví.

Dramaturgii a celkovou koncepci výstavy Vzpomínka na současnost má „na svědomí“ osvědčená dvojice kurátorů Jan Světlík a Zdeněk Sklenář. „Lákala nás myšlenka konfrontace. Když člověk zvedne oči od exponátů, vidí tu proměnu všude kolem na živo. Stačí udělat pár kroků z muzea a je jasné, co se v DOVu doopravdy stalo. Že je to živá součást města a unikátní interaktivní vzdělávací centrum,“ říká autor vize proměny Dolních Vítkovic a kurátor výstavy Jan Světlík.     

Přizpůsobeno rodinám s dětmi

Kurátoři se současně netají tím, že je pro ně DOV stále živým organismem. Byť už se i v současné podobě stal novodobým fenoménem. „Expozice také trochu provokuje a vyvolává mírné napětí. K tomu přináší náznaky, co bude dál,“ komentuje kurátor a známý galerista Zdeněk Sklenář.

Výstava Vzpomínka na současnost bude v Milan Dobeš Museu v DOV k vidění do 8. února. Ve všech návštěvních dnech se příchozí mohou těšit na komentované prohlídky. Vánoční otevírací doba je přizpůsobena rodinám s dětmi, zavřeno je tedy jen na Štědrý den a 1. svátek vánoční.

Po Novém roce se pak muzeum otevírá v obvyklých dnech, jak je uvedeno na webu www.milandobes.com.

Dolní Vítkovice ukazují, jak se změnily za dvě desetiletíDolní Vítkovice ukazují, jak se změnily za dvě desetiletíDolní Vítkovice ukazují, jak se změnily za dvě desetiletíDolní Vítkovice ukazují, jak se změnily za dvě desetiletíDolní Vítkovice ukazují, jak se změnily za dvě desetiletíDolní Vítkovice ukazují, jak se změnily za dvě desetiletíDolní Vítkovice ukazují, jak se změnily za dvě desetiletíDolní Vítkovice ukazují, jak se změnily za dvě desetiletíDolní Vítkovice ukazují, jak se změnily za dvě desetiletíDolní Vítkovice ukazují, jak se změnily za dvě desetiletíDolní Vítkovice ukazují, jak se změnily za dvě desetiletíDolní Vítkovice ukazují, jak se změnily za dvě desetiletíDolní Vítkovice ukazují, jak se změnily za dvě desetiletíDolní Vítkovice ukazují, jak se změnily za dvě desetiletíDolní Vítkovice ukazují, jak se změnily za dvě desetiletíDolní Vítkovice ukazují, jak se změnily za dvě desetiletíDolní Vítkovice ukazují, jak se změnily za dvě desetiletí


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO