Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Rossiniho karty

Publikováno: 20.11.2019

První baletní premiérou 101. sezóny Národního divadla moravskoslezského bude ve čtvrtek 21. listopadu v Divadle Jiřího Myrona komponovaný večer dvou současných choreografií pod názvem Rossiniho karty.

 

V první části večera uvidí ostravské publikum poprvé existenciálně laděnou choreografii Španěla Juanja Arquése Následky. Je inspirovaná nekonečným vývojem vztahu mezi přírodou a člověkem a vlivy moderních technologií.

 

První část: Následky

 

,,V první části večera představíme poprvé dílo španělského choreografa Juanja Arquése, který se věnuje nejen tanci, ale také divadlu obecně, filmu, módě a performancím. Choreografie Následky je inspirovaná nekonečným vývojem vztahu mezi přírodou a člověkem a vlivy moderních technologií,“ uvádí šéfka baletu Lenka Dřímalová.

 

S ostravskými tanečníky byl autor, bývalý sólista Anglického národního baletu a Holandského národního baletu, pravidelně v kontaktu a jezdil sám řídit zkoušky. Jedna z nich byla dokonce exkluzivně přístupná veřejnosti. Juanjo Arqués ostravský balet chválí. ,,V Ostravě se tanečníci učí již existující choreografii, protože Následkyvznikly už před časem (pozn. – v  roce 2012), a mne těší, jak rychle dokážou vstřebat informace, jak jsou všestranní a dobře připravení vždy, když jsem s nimi na sále. Zdá se, že si celý proces užívají a přitom se i učí, aspoň doufám, “ řekl Arqués s tím, že v Ostravě vznikly i malé úpravy původního díla.

 

Druhá část : Rossiniho karty

 

Rossiniho karty měly světovou premiéru v roce 2010 a ostravští diváci jeuvidí v české premiéře ve druhé části večera. Jsou podřízeny především hudbě slavného italského skladatele Gioacchina Rossiniho, na rozdíl od první choreografie zazní hudba klavírní, část také ze záznamu.

 

Operní génius Rossini si mimo jiné potrpěl na skvělé jídlo a byl výtečným kuchařem. Bigonzetti se tím inspiroval a tanečnímu dílu tak nechybí humor.

 

„Choreograf připravil překvapení v podobě oblíbeného receptu slavného gurmána nebo náznaku zpěvu baletních sólistů, kteří skončí… v propadlišti,“ naznačuje Lenka Dřímalová.

 

Tanečníky vybíral opět sám autor, s baletem NDM pak nastudovala Rossiniho karty Béatrice Mille, která tančila ve světové premiéře, a stala se pak autorovou asistentkou. 

Rossiniho kartyRossiniho kartyRossiniho kartyRossiniho kartyRossiniho kartyRossiniho kartyRossiniho kartyRossiniho kartyRossiniho kartyRossiniho kartyRossiniho karty


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO