Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Každý rok dvě hvězdy na Bolt Tower

Publikováno: 18.10.2019

Jantarové schodiště slávy bylo odhaleno na ostravské Bolt Tower, tedy bývalé Vysoké peci číslo 1 v Dolních Vítkovicích ve středu 16. října. Každý rok na Bolt Tower přibydou dvě hvězdy se jmény nejvýraznějších žijících umělců Moravskoslezského kraje, držitelů Ceny Jantar za celoživotní přínos v oblasti kultury.

První dvě hvězdy, vyrobené z cortenu, tedy povětrnostně odolné ocelové slitiny s rezavou patinou, odhalili letošní laureáti této ceny, zpěvačka Marie Rottrová a také fotograf a pedagog Jindřich Štreit. Spolu s hvězdami byla odhalena i pamětní deska.

Jantarové schodiště slávy je společným projektem společnosti ProJantar, která udílení Cen Jantar organizuje, a Dolních Vítkovic. Generálním partnerem celé akce je Moravskoslezský kraj.

Autorkou hvězd je ostravská sochařka Šárka Mikesková. Ta vytvořila i skleněné sošky, které si v příštím roce již potřetí převezmou nejvýraznější umělci s vazbou na Moravskoslezský kraj. Tvar nepravidelných pěticípých hvězd vychází právě ze základny sošky. Autorka podle svých slov pracovala s metaforou věže stoupající do nebeských výšin. „Hvězdy představují symbolické záznamy na pomyslné nebe přesahující náš region,“ řekla Mikesková.

Spolu s hvězdami byla na úpatí Jantarového schodiště slávy odhalena i pamětní deska, do které je laserem vypálen citát historicky prvního držitele Ceny Jantar za celoživotní přínos Jindřicha Štreita. „Jestliže spojíme lásku s uměním, můžeme být šťastni,“ řekl profesor Jindřich Štreit letos v březnu, když v aule Gong spolu s Marií Rottrovou cenu přebíral.

Veřejnost si může Jantarové schodiště slávy prohlédnout jako součást návštěvnického okruhu, který vede do jádra někdejší vysoké pece a také do jejích vyhlídkových pater s jedinečnou kavárnou, která vznikla ve šroubovicové nástavbě vysoké pece – dnešní Bolt Tower.

Každý rok dvě hvězdy na Bolt TowerKaždý rok dvě hvězdy na Bolt TowerKaždý rok dvě hvězdy na Bolt TowerKaždý rok dvě hvězdy na Bolt TowerKaždý rok dvě hvězdy na Bolt Tower


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO