Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Nejslavnější a nejhranější česká opera má premiéru

Publikováno: 17.10.2019

Celosvětově nejslavnější a nejhranější česká opera, Rusalka Antonína Dvořáka (1841–1904), má premiéru na jevišti Národního divadla moravskoslezského ve čtvrtek 17. a v sobotu 19. října. Premiéra se koná v divadle pojmenovaném po autorovi opery.  

 

„Rusalka byla jasnou volbou pro naši 101. sezónu. Zazněla totiž v první sezóně existence Národního divadla moravskoslezského (1919/1920) a my se v naší 101. sezóně vracíme nejen k ní, ale v opeře také k Maškarnímu plesu Giuseppa Verdiho,“ uvádí ředitel divadla Jiří Nekvasil.

 

Dílo na inzerát

 

Vrcholné Dvořákovo dílo přitom s trochou nadsázky vlastně vzniklo na inzerát. Skladatel hledal na přelomu 19. a 20. století libretistu, což pražské Národní divadlo dalo světu na vědomí inzerátem. Jaroslav Kvapil předtím neuspěl s pohádkovým příběhem víly, která obětuje svou nesmrtelnost lásce ke člověku, jemuž naivně a bezmezně uvěří, u jiných slavných skladatelů té doby: Foerstera, Suka a Nedbala. Dvořáka se obával oslovit přímo, protože ten už dříve jiné jeho libreto odmítl. Pražské Národní divadlo uvedlo operu poprvé v roce 1901 a ihned se stala hitem.

 

Nádherná hudba s tragicky pojatým pohádkovým příběhem plným zvratů a emocí se dočkala tisíců uvedení po celém světě a dnes patří vedle oper Janáčka a Smetany k nejčastěji uváděným. Árii Měsíčku na nebi hlubokém zařazují nejslavnější sopranistky pravidelně i do svých koncertních programů. V nové verzi opery na jevišti Divadla Antonína Dvořáka uslyší diváci čerstvou nositelku Ceny Thálie Kateřinu Kněžíkovou, sólistku opery NDM Veroniku Holbovou a nadějnou lotyšskou sopranistku Lauru Teivāne.

 

Hudba duše

 

Režisér Radovan Lipus se netají obdivem k Dvořákově hudbě i Rusalce jako takové. „To je prostě opera plná nejkrásnějších míst. Hudba nabízí nádherné barevné plochy, je to dramatická muzika, dneska jasně k oscarovému velkofilmu. Hudba duše,“ vyznává se režisér., který zvolil modernější pojetí. Tomu jsou přizpůsobeny scéna i kostýmy.

 

V nové verzi opery na jevišti Divadla Antonína Dvořáka uslyší diváci čerstvou nositelku Ceny Thálie Kateřinu Kněžíkovou, sólistku opery NDM Veroniku Holbovou a nadějnou lotyšskou sopranistku Lauru Teivāne.

Nejslavnější a nejhranější česká opera má premiéruNejslavnější a nejhranější česká opera má premiéruNejslavnější a nejhranější česká opera má premiéruNejslavnější a nejhranější česká opera má premiéruNejslavnější a nejhranější česká opera má premiéruNejslavnější a nejhranější česká opera má premiéruNejslavnější a nejhranější česká opera má premiéru


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO