Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Milan Dobeš Museum v Gongu

Publikováno: 12.10.2019

Přední umělce polské geometrické abstrakce napříč generacemi nabízí od 10. října Milan Dobeš Museum v Dolních Vítkovicích v multifunkční aule Gong.

 

Výstava dostala název Polská geometrie TRADICE x SOUČASNOST a potrvá až do 17. listopadu 2019. Návštěvníkům nabízí díla výtvarníků tvořících od půlky 20. století i práce současné mladé scény. 

 

Vystavena jsou mimo jiné díla autorů světového formátu, jakými jsou polský poválečný autor Kajetán Sosnowski

 

Kajetán Sosnowski /1913 – 1987/ se proslavil také svými šitými obrazy s různých druhů plátna, případně v jedné barvě. Ve své tvorbě se zabýval jevy vizuálního světa, stejně jako ekologií.

 

Výstava představuje také dílo Ryszarda Winiarského, který ve své tvorbě kombinoval konstruktivismus s teorií náhody. Umělec vytvořil matematický systém pro generování vizuálních forem, které využil například ve svém díle Prostor s vertikální symetrií.

Objevit na výstavě lze také vnitřní svět současné polské umělkyně Anny Osiecké.  Jak sama autorka říká: „Při malování obrázku objevuji nová vnitřní a vnější území, poznávám sebe a svět, který mě obklopuje. S každým krokem roste naděje a přibližuji se k tajemství, které se skrývá někde za horizontem."

Generace autorů v Milan Dobeš Museum spojí zásadní umělecké dílo Wojciecha Fangora, který mimo jiné vystavoval v Muzeu moderního umění či Guggenheimově muzeu v New Yorku. Byl jedním ze zakladatelů polské školy plakátů.

V roce 1961 opustil Polsko a usadil se v západním Berlíně v letech 1964–1965, v Anglii v letech 1965–1966, poté od roku 1966 ve Spojených státech , kde přednášel umění na uměleckých školách. V roce 1999 se už jako mezinárodně známý umělec vrátil do Polska. Dostalo se mu všeobecného uznání, mimo jiné ve formě retrospektivní výstavy u příležitosti jeho devadesátin v Národním muzeu v Krakově či zakázky na grafický design nové linky metra ve Varšavě, uvedené do provozu v roce 2012.

Na výstavě Polská geometrie TRADICE x SOUČASNOST příchozí najdou Fangorův olej ze sbírky Svetlik Art Foundation z roku 1963 s názvem Nr 33.

Výstavu za účasti současných polských autorů zahájil ve čtvrtek v podvečer její kurátor Jan Světlík.

Milan Dobeš Museum v GonguMilan Dobeš Museum v GonguMilan Dobeš Museum v GonguMilan Dobeš Museum v GonguMilan Dobeš Museum v GonguMilan Dobeš Museum v GonguMilan Dobeš Museum v GonguMilan Dobeš Museum v GonguMilan Dobeš Museum v GonguMilan Dobeš Museum v GonguMilan Dobeš Museum v GonguMilan Dobeš Museum v Gongu


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO