Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Centrum americké kultury a historie v Knihovně města Ostravy

Publikováno: 23.9.2019

Centrum americké kultury a historie,které vzniklo ve spolupráci s americkou ambasádou v Praze, otevřela v pátek 20. září Knihovna města Ostravy.

 

Při té příležitosti podepsali ostravský primátorTomáš Macura a americký velvyslanec Stephen B. King Memorandum o spolupráci mezi městem Ostravou a Velvyslanectvím Spojených států v České republice. Deklarují v něm společný zájem na rozvoji vzájemných vztahů zejména v oblastech vědy, vzdělávání a kultury.

 

„Jsem rád, že dlouhodobé a úzké vazby mezi našimi národy nově připomíná americké kulturní centrum v knihovně města, a že jsou tady další konkrétní věci, na kterých spolupracují obě strany. Vrací se výměnný program pro budoucí lídry, který umožní středoškolským studentům roční studijní pobyt v USA, financovaný americkou vládou. A budeme dále posilovat spolupráci při výměnných programech akademiků a expertů,“uvedl ostravskýprimátorTomáš Macura.

 

Memorandum o spolupráci mimo jiné potvrzuje zájem obou stran na dalším posílení spolupráce při organizaci výměnných programůpro akademiky.

 

 „Jsem velmi rád, že jsme v Ostravě otevřeli toto centrum. To, co zde dnes vidíte, je jen začátek dlouhodobé spolupráce s knihovnou, městem a krajem. Téměř každý den zde najdete nějaký program, budou se tu například promítat filmy, bude zde klub čtenářů, konverzační klub v angličtině, připravujeme přednášky amerických odborníků a další. Doufám, že si každý najde v programu něco, co ho sem přivede,“ řekl přímo v ostravské knihovně americký velvyslanec Stephen B. King.

 

Okno do amerického umění a kultury

 

V nově upravených prostorách se budou moci mladí lidé informovat o možnostech studia v USA, připojit se na internet nebo si popovídat s rodilým mluvčím anglicky. V novém oddělení bude knihovna pořádat akce pro veřejnost i pro školy. Oddělení nabídne knihy, časopisy i přístup do on-line specializovaných databází.

 

„American Corner Ostrava, který jsme otevřeli ve třetím patře naší knihovny u Sýkorova mostu, přiblíží Ameriku široké i odborné veřejnosti. Bude oknem do amerického umění a kultury,“ doplnila ředitelka knihovny Miroslava Sabelová.

 

Vstup do amerického centra bude volný v pondělí, ve čtvrtek a v pátek od 12 do 18 hodin, v úterý od 9 do 15 a v sobotu od 9 do 12 hodin.

 

Oběti amerických letců 

 

Memorandum připomíná loňské sté výročí navázání diplomatických vztahů mezi americkým a českým národem i 14 bodů prezidenta Woodrowa Wilsona, které vytvořily základ pro první nezávislý československý stát. Zmiňuje, že jako vzor pro první československou ústavu posloužila Tomáši Masarykovi ústava USA. Připomíná, že již od roku 2009 přilétají členové 307. a 2. bombardovací perutě ve Shreveportu v Louisianě s bombardéry B-52 na leteckou show Dny NATO v Ostravě a že se v roce 2015 stal Shreveport po Pittsburghu již druhým americkým partnerským městem Ostravy. Vztahy mezi těmito městy ovšem sahají daleko do historie a vznikly ve velmi zvláštních souvislostech.

 

Poté, co se američtí piloti po sestřelení nad Ostravou ocitli v nesnázích a potřebovali uprchnout, pomáhali jim právě obyvatelé města. Místa dopadu bombardérů jsou dodnes udržována jako památníky obětí amerických letců za český národ.

 

Velvyslanectví Spojených států ČR má v současné době v Česku čtyři kulturní střediska: Americké centrum v Praze a jeho pobočky v Plzni, Brně a nově také v Ostravě. 

 

www.americkecentrum.cz

Centrum americké kultury a historie v Knihovně města OstravyCentrum americké kultury a historie v Knihovně města OstravyCentrum americké kultury a historie v Knihovně města OstravyCentrum americké kultury a historie v Knihovně města OstravyCentrum americké kultury a historie v Knihovně města OstravyCentrum americké kultury a historie v Knihovně města OstravyCentrum americké kultury a historie v Knihovně města OstravyCentrum americké kultury a historie v Knihovně města OstravyCentrum americké kultury a historie v Knihovně města OstravyCentrum americké kultury a historie v Knihovně města OstravyCentrum americké kultury a historie v Knihovně města OstravyCentrum americké kultury a historie v Knihovně města OstravyCentrum americké kultury a historie v Knihovně města OstravyCentrum americké kultury a historie v Knihovně města OstravyCentrum americké kultury a historie v Knihovně města Ostravy


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO