Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Vše za třicet aneb Co v Ostravském muzeu přibylo od sametové revoluce

Publikováno: 18.9.2019

V Ostravském muzeu byla 16. září zahájena výstava Vše za třicet, která představuje nejzajímavější exponáty, které do muzea přibyly od sametové revoluce, tedy za posledních třicet let. Názvu výstavy odpovídá i vstupné: 30 korun pro všechny věkové kategorie.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout například vzácné exponáty odkazující na současné umění i na archeologické nálezy ze 13. až 16. století, bude tu vystaveno vybavení pokoje ostravského hudebního skladatele Rudolfa Kubína i sbírka modelů dřevěných kostelů z okolí Ostravy, kterou muzeu věnoval Stanislav Kilián z Ostravy. Jeden z nich připomíná i kostel Božího těla v třineckých Gutech, jenž byl vypálen v roce 2017.

Hornické švancary i příběhy

„Během tří desítek let, které uplynuly od 17. listopadu 1989, jsme získali tisíce exponátů, z nichž jsme se snažili vybrat ty nejzajímavější, tak aby na výstavě byly zastoupeny všechny naše sbírky,“ přibližuje nejnovější projekt Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea, a kromě jiného upozorňuje na hornické sekyrky – švancary, které horníci nosili při slavnostnějších příležitostech.

„Představit ovšem chceme nejen předměty, ale také jejich příběhy,“ pokračuje Jiřina Kábrtová a dodává, že jedním z nich je i historie vztahující se k vystavené hrobové výbavě získané v roce 2007. „Při rekonstrukci kanalizace v ostravské Puchmajerově ulici, na jejímž místě fungoval od konce 16. století do roku 1852 hřbitov, byl tehdy objeven hrob dvacetileté ženy. Při dalším pátrání v matrikách a záznamech se podařilo s největší pravděpodobností určit, že jde o hrob Marie Anny Veroniky Machové, která se narodila 1. července 1817 a nečekaně zemřela 23. prosince 1837,“ upřesňuje archeolog Zbyněk Moravec z Ostravského muzea a dodává, že Marianino úmrtí i události, které následovaly, vyvolávají podezření, že mohlo jít o sebevraždu. A ta v době jejího úmrtí patřila k zavrženíhodným činům vrhajícím hanbu na celou rodinu patřící k tehdejší ostravské honoraci.

Závěr? 17.listopadu!

Na výstavě Vše za třicet budou návštěvníci mít možnost seznámit se nejen se životním příběhem této dívky a s mravenčí prací archeologů, antropologů a archivářů, ale také s dochovanou výbavou Marianina hrobu.

Součástí výstavy Vše za třicet budou doprovodné programy a workshopy a souběžně s ní bude možné v Ostravském muzeu navštívit i výstavu Předčasný pohřeb aneb Edgar Allan Poe v Ostravě.  

V závěru výstavy, která symbolicky potrvá do 17. listopadu, se na Masarykově náměstí uskuteční happeningy vztahující se k výročí sametové revoluce. Ty budou korespondovat s programem připraveným k 30letému jubileu statutárním městem Ostravou. Možná se bude i zvonit klíči…

Vše za třicet aneb Co v Ostravském muzeu přibylo od sametové revoluceVše za třicet aneb Co v Ostravském muzeu přibylo od sametové revoluceVše za třicet aneb Co v Ostravském muzeu přibylo od sametové revoluceVše za třicet aneb Co v Ostravském muzeu přibylo od sametové revoluceVše za třicet aneb Co v Ostravském muzeu přibylo od sametové revoluceVše za třicet aneb Co v Ostravském muzeu přibylo od sametové revoluceVše za třicet aneb Co v Ostravském muzeu přibylo od sametové revoluceVše za třicet aneb Co v Ostravském muzeu přibylo od sametové revoluceVše za třicet aneb Co v Ostravském muzeu přibylo od sametové revoluceVše za třicet aneb Co v Ostravském muzeu přibylo od sametové revoluceVše za třicet aneb Co v Ostravském muzeu přibylo od sametové revoluceVše za třicet aneb Co v Ostravském muzeu přibylo od sametové revoluce


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO