Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Šídlo, Tabery, Procházková a další. Projekt SametOVA!!!

Publikováno: 17.9.2019

Ateliér při Národním divadle moravskoslezském připravuje pro veřejnost a také středoškolské studenty a žáky 9. tříd základních škol sérii tří diskuzí, jejichž tématem je svoboda.

 

První má podtitul Život v nesvobodě a bude o tom, jak se dnes žije v nesvobodné společnosti. Poprvé se mladí lidé setkají s osobnostmi z akademické oblasti, neziskových organizací nebo médií ve středu 18. září od 10:00 v Divadle Jiřího Myrona. Večer téhož dne si může přijít popovídat se stejnými osobnostmi také veřejnost, a to do Divadla „12“ od 19 hodin.

 

NDM (NDM Extra) a Ateliér při NDM se i touto sérií akcí zapojují do celoostravského projektu sametOVA!!! k 30. výročí listopadových událostí.

 

„Pro žáky a studenty je už svobodný život samozřejmý, oni sami nepamatují dobu před listopadem 89 a v zásadě o ní málo vědí. My o generaci starší si dokážeme představit, co se asi dnes děje v zemích, kde se projev svobodného názoru stále trestá, oni ne,“přibližuje první téma vedoucí Ateliéru při NDM Vladimíra Dvořáková.

 

Politický a kulturní geograf Vladimír Baar bude první debatu moderovat. Povídat si se studenty i večer s veřejností budou novináři Kateřina Procházková - odbornice na Čínu a členka sdružení Sinopsis, které se snaží představovat současnou Čínu realisticky, Libor Dvořák - odborník na Rusko, dlouholetý redaktor České televize a Českého rozhlasu a překladatel ruské krásné literatury, a také Nina Špitálníková, která strávila několik měsíců na studijním pobytu v severní Koreji, byla opakovaně vyslýchána policií, zažila na vlastní kůži přídělový systém a o svém pobytu v době „mezi dvěma Kimy“ napsala knížku.

 

Druhý diskuzní blok bude věnován 10. října Evropské unii (podtitul Evropská unie s námi). „Chceme nejmladší generaci přiblížit to, čím je evropské spojenectví i společenství užitečné. Pozvali jsme mj. rektora Univerzity palackého v Olomouci, historika Jaroslava Millera, který se zabývá dějinami politického myšlení. Moderovat bude Petr Kopecký z Ostravské univerzity.

 

„Třetí debatu věnujeme 22. listopadu svobodě tisku a naše pozvání přijali Erich Tabery nebo Jindřich Šídlo,“ uzavírá Vladimíra Dvořáková.

 

Veřejnost si vstupenky na večery v Divadle „12“ může koupit prostřednictvím webu či pokladen NDM za 70 korun.

 

Šídlo, Tabery, Procházková a další. Projekt SametOVA!!!


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO