Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Bombardování Ostravy připomíná pamětní deska

Publikováno: 29.8.2019

Na rohu Zámecké a Dlouhé ulice v centru Ostravy je od 29. srpna 2019 nová pamětní deska. Připomíná 75 let starou událost, kdy město zasáhlo bombardování amerického letectva a je věnována památce Ostravanů, kteří během bombardování zahynuli. Autorem pamětní desky je ostravský výtvarník Marek Pražák, který ji vytvořil podle dobové fotografie.

 

Pět stovek obětí

 

Americké bomby dopadaly na Ostravu v dopoledních hodinách 29. srpna 1944. Cílem letounů byly ostravské rafinerie a nádraží v Přívoze. V té době již byli lidé na přelety letounů nad městem zvyklí a mnozí nepřikládali význam sirénám, které ohlašovaly letecký poplach. Letecký útok na Ostravu však strategické cíle  - vítkovické železárny a chemičku Rütgers - zasáhl jen okrajově, většina bomb bohužel dopadla do obydlených oblastí. Nálet trval přes hodinu a vyžádal si téměř 500 obětí na životech. Značné škody vznikly v Zábřehu, Vítkovicích a Slezské Ostravě, silně zasaženo bylo také centrum města v okolí Zámecké ulice.

 

„Výtvarník Marek Pražák, má ateliér v nedaleké Nádražní ulici a je tak spojen s centrem Ostravy a její historií. Myslím si, že i proto dokázal tak citlivě propojit smutnou událost s lidským příběhem, s příběhem Ostravanky na pozadí vybombardovaného centra města,“ řekl během odhalování desky statutární zástupce ostravského primátora Radim Babinec.

 

Postava ženy u poničeného domu

 

Pamětní deska je umístěna prakticky v místě, kam v centru města dopadaly bomby. Jedna zničila rohový dům na Masarykově náměstí, další dopadly do ulic a na obytné budovy, jiná poničila obchodní dům RIX v dnešní ulici 28. října, který se jako symbol bombardování objevuje v levé části pamětní desky. Postava ženy u bombami poničeného obchodního domu asociuje příběh – může se jednat o obyvatelku Ostravy, zaměstnankyni obchodního domu nebo matku hledající dítě. Pamětní deska je tak symbolem všech obětí města a postava ženy dává desce silný a autentický náboj.

 

Výstava k 75. výročí

 

V den odhalení desky začala také v prostoru před deskou výstava s názvem Ostrava 29. srpna 1944, která je společným projektem města, Post Bellum a Archivu města Ostravy u příležitosti 75. výročí bombardování. Vzpomínky Ireny Ondruchové, Emila Najzara a Tomáše Pertileho zaznamenali dokumentaristé Paměti národa Petra Sasínová a Tomáš Netočný.

 

Irena Ondruchová byla tehdy sedmnáctiletou dívkou a bombardování přežila skrčená ve skruži za hřbitovem v Zábřehu. „Pak jsem vylezla na cestu a spatřila to neštěstí. Mrtví leželi všude kolem a z úst jim vytékaly pramínky krve.“

 

Stejnou událostí se zabývá i 16minutový dokument, který přináší komplexní, přitom autentický a barvitý obraz neštěstí z 29. srpna 1944, které bylo jednou z nejtragičtějších válečných událostí na území dnešní České republiky. Zveřejněn je na www.ostrava.cz v aktualitách. Město Ostrava dokument zároveň poskytne ostravským základním školám jako edukační materiál do výuky.

Bombardování Ostravy připomíná pamětní deskaBombardování Ostravy připomíná pamětní deskaBombardování Ostravy připomíná pamětní deskaBombardování Ostravy připomíná pamětní deskaBombardování Ostravy připomíná pamětní deskaBombardování Ostravy připomíná pamětní deskaBombardování Ostravy připomíná pamětní deskaBombardování Ostravy připomíná pamětní deskaBombardování Ostravy připomíná pamětní deskaBombardování Ostravy připomíná pamětní deskaBombardování Ostravy připomíná pamětní deskaBombardování Ostravy připomíná pamětní deskaBombardování Ostravy připomíná pamětní deskaBombardování Ostravy připomíná pamětní deskaBombardování Ostravy připomíná pamětní deska


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO