Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Světlo, pohyb, kinetika, Dolní Vítkovice

Publikováno: 18.7.2019

Významný výtvarník Milan Dobeš, rodák z Přerova žijící a tvořící v Bratislavě, oslavil 90 let. Stalo se tak v „jeho“ muzeu v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích. Při významném Dobešově jubileu je zde instalována velká výstava.

 

„Mou celoživotní snahou je dostat do výtvarného umění výtvarnou řečí světlo a pohyb. Je to snaha neustálá. Jsem rád, že jsem zatím neudělal dokonalou věc, protože když člověk udělá dokonalou věc, tak přestane tvořit,“ řekl v krátkém proslovu jubilant.

 

Milan Dobeš Museum v Dolních Vítkovicích tak nyní nabízí jak dočasnou výstavu k umělcovým devadesátinám, tak stálou expozici obohacenou o nová významná díla.

 

Reflexe díla a života

 

Dobešovy nezaměnitelné opticko-kinetické a světelně-kinetické objekty mají dlouhodobý mezinárodní ohlas. Jak nová expozice, tak výstava k devadesátinám přesto přináší mnohá překvapení. Od realistických olejomaleb Milana Dobeše, ne nepodobných dílům Antonína Slavíčka, přes nejnovější práci z roku 2017 či realizace na hliníkovém plechu až po znovuobjevený objekt „stěna“ (1968 – 1969), který byl dlouhá léta označován za ztracený a je dílem Dobešova spolužáka, ostravského tvůrce Eduarda Ovčáčka.

 

Exponáty na výstavu reflektující život a dílo Milana Dobeše, uměleckou dráhu jeho současníků, spolužáků, inspirativních kolegů a následovníků, jsou zapůjčeny z veřejných i soukromých sbírek. Po pěti letech se do Ostravy mimo jiné vrátil „Andick“ Victora Vasarelyho, který byl zapůjčen do Národní galerie v Praze.

 

Mezi zajímavé exponáty bezpochyby patří díla, která dokládají Dobešovy tvůrčí i osobní vazby s dalšími významnými umělci. Najdeme tu tak monumentální papírový optický reliéf Jiřího Hilmara, práci „Geometria nova“ již zmíněného Eduarda Ovčáčka nebo typická díla Jiřího Koláře, básníka, autora experimentální a vizuální poezie, dramatika, překladatele, sběratele umění a mecenáše samizdatové literatury a mladých umělců.

 

Mediální mapa

 

Skutečným dokumentaristickým počinem Milan Dobeš Musea je „mediální mapa“ Dobešova života neopakovatelně sestavená na velké ploše interiéru z dobových novinových článků evropského tisku. Dokumentuje mimo jiné umělcův podíl na celosvětové výstavě EXPO 70 v Japonsku nebo uznání jeho průkopnických, technicky náročných konstruktivistických děl.

 

Spolu s grafikou Bridget Riley nebo nepřehlédnutelným obrazem ze série Portréty Jiřího Šiguta, které jsou přímo věnovány Milanu Dobešovi, vytváří tato část výstavy poctu jubilantovi. Uměleckým zážitkem je tu i výrazný konstruktivisticky pojatý mnohovrstevný portrét Milana Dobeše, který vytvořila Ivana Štenclová, současná výtvarnice uznávaná pro její neobvyklé výtvarné techniky.   

 

V rámci výstavy se také uskuteční komentované prohlídky, jejichž termíny budou zveřejněny na webových stránkách Milan Dobeš Museum www.milandobes.com.

 

Nově pojatá expozice, zahrnující reprezentativní zastoupení konstruktivistů a autorů op artu ze Švýcarska, Německa, Itálie i Ameriky, zůstane v muzeu v ostravských Dolních Vítkovicích nastálo.  

 

Muzeum nesoucí jméno jednoho z nejvýznamnějších evropských představitelů konstruktivismu a průkopníka výtvarných kinetických objektů se nachází se v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích. Spolupracuje s Galerií výtvarného umění v Ostravě i se světovými uměleckými institucemi. V ČR se jedná o jedinou galerii tohoto typu.

 

Dočasnou výstavu k 90. životnímu jubileu Milana Dobeše si návštěvníci budou moci v Ostravě prohlédnout až do 1. září.

Světlo, pohyb, kinetika, Dolní VítkoviceSvětlo, pohyb, kinetika, Dolní VítkoviceSvětlo, pohyb, kinetika, Dolní VítkoviceSvětlo, pohyb, kinetika, Dolní VítkoviceSvětlo, pohyb, kinetika, Dolní VítkoviceSvětlo, pohyb, kinetika, Dolní VítkoviceSvětlo, pohyb, kinetika, Dolní VítkoviceSvětlo, pohyb, kinetika, Dolní VítkoviceSvětlo, pohyb, kinetika, Dolní VítkoviceSvětlo, pohyb, kinetika, Dolní VítkoviceSvětlo, pohyb, kinetika, Dolní VítkoviceSvětlo, pohyb, kinetika, Dolní VítkoviceSvětlo, pohyb, kinetika, Dolní VítkoviceSvětlo, pohyb, kinetika, Dolní VítkoviceSvětlo, pohyb, kinetika, Dolní VítkoviceSvětlo, pohyb, kinetika, Dolní VítkoviceSvětlo, pohyb, kinetika, Dolní VítkoviceSvětlo, pohyb, kinetika, Dolní VítkoviceSvětlo, pohyb, kinetika, Dolní VítkoviceSvětlo, pohyb, kinetika, Dolní VítkoviceSvětlo, pohyb, kinetika, Dolní VítkoviceSvětlo, pohyb, kinetika, Dolní VítkoviceSvětlo, pohyb, kinetika, Dolní Vítkovice


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO