Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Studio z New Yorku autorem vítězného návrhu

Publikováno: 4.7.2019

Město Ostrava určilo vítěze architektonické soutěže o podobu nové koncertní haly, která má nejpozději do roku 2024 vyrůst na ulici 28. října. Vítězem soutěže je studio Steven Holl Architects + Architecture Acts  z New Yorku, které vybrala renomovaná soutěžní porota.

 

Jednu z nejvýznamnějších architektonických soutěží v celé své historii zahájilo město loni v srpnu. Výsledky projednala rada města a schválila navržené pořadí. S vítězem bude uzavřena smlouva na zpracování projektové dokumentace.  Náklady na realizaci stavby v lokalitě Domu kultury města Ostravy jsou odhadovány na 1,5 miliardy korun bez DPH. Výstavba by měla být zahájena v roce 2022.

 

Poslední? Pražské Rudolfinum

 

„Pro Ostravu je skvělou zprávou, že autorem návrhu je právě studio Steven Holl Architects plus Architecture Acts, které má na svém kontě řadu realizací špičkové světové úrovně. Právě americkému studiu se nejlépe podařilo propojit stávající kulturní dům s novou koncertní halou. Vítězný koncept přináší nejen originální architekturu, ale také velmi zajímavé, byť náročné technické řešení, které je šetrné k životnímu prostředí, má dlouhodobou udržitelnost a nabízí nízké provozní náklady,“řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

 

„Ostrava vybudováním nového koncertního sálu posílí svou pozici kulturního centra a zařadí se po bok významným metropolím, které už svou koncertní halu mají. Ty se špičkovou architekturou a akustikou jsou vždy impulzem nejen pro rozvoj kultury a vzdělanosti v daném místě, ale také magnetem pro rozvoj turistického ruchu. Poslední opravdu plnohodnotnou koncertní halou postavenou u nás bylo pražské Rudolfinum z konce 19. století. Věřím, že i naše hala bude lákat svou architekturou, zvukem a programem nejméně stejně dlouhou dobu,“ dodal primátor Tomáš Macura.

 

Soutěžní porota návrhy posuzovala v pondělí 1. a úterý 2. července. Tvořili ji renomovaní architekti, přizvaní odborníci a zástupci města.

 

 Její předseda, mezinárodně uznávaný architekt Krzysztof Ingarden, výběr vítěze komentoval takto:

„Proč jsme vybrali právě tento návrh? Byl prostě nejlepší. Je to úžasné architektonické dílo, které velmi dobře zvažuje vztah staré budovy s novou, vztah mezi městem Ostravou a parkem za stávajícím objektem. Věřím, že vítězný projekt bude i emblematickým dílem pro Ostravu, které ji tak oživí.“

 

Výstava všech návrhů v září

 

Město Ostrava vyzvalo k přímé účasti v soutěži tři architektonické kanceláře se zkušenostmi s projektováním koncertních síní, Steven Holl Architects + Architecture Acts; Konior Studio a Henning Larsen Architects. V říjnu 2018 k nim přibyli tři další - Architecture Studio z Paříže, Nieto Sobejano Arquitectos z Berlína a Van Dongen – Koschuch Architects and Planners z Amsterdamu, kteří byli vybráni na základě doporučení soutěžní poroty z 31 zájemců o účast v soutěži na základě svých referencí a portfolií. Výsledný maximální počet účastníků ve dvoukolové soutěži tak byl omezen na šest. Do druhého kola architektonické soutěže postoupily čtyři návrhy, skončila studia Nieto Sobejano Arquitectos z Berlína a Van Dongen – Koschuch Architects and Planners z Amsterdamu.

 

„Výstavu všech čtyř návrhů z druhého kola připravujeme na září. Ještě na podzim bychom rádi uzavřeli smlouvu s autorem vítězného návrhu. Do konce roku 2021 by měly být dokončeny všechny stupně projektové dokumentace. Následovat bude zahájení stavby v roce 2022 a k slavnostnímu otevření nové koncertní haly a modernizovaného domu kultury dojde v roce 2024. Celkově je návrh již teď ve stupni architektonické soutěže velmi dobře propracován,“ doplnila náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová, která byla členkou poroty.

 

Porotu tvořili architekti Krzysztof Ingarden (Ingarden&Ewy/ Krakow), Rafi Segal (RSAU/ Princeton// MIT Architecture/ Cambridge), Valerie Mulvin (mccullough mulvin architects/ Dublin), Jakub Szczęsny (SZCZ/ Warszawa), náhradníci Adam Rujbr (Adam Rujbr Architects/ Brno) a Tadeáš Goryzcka(Kabinet architektury/ Ostrava). Dále pak přizvaní odborníci – ředitel NPÚ Ostrava Michal Zezula, historik umění NPÚ Ostrava Martin Strakoš, rozpočtář Jindřich Jansa, vedoucí odboru Útvar hlavního architekta MMO Cyril Vltavský, ředitel JFO Jan Žemla, akustik Martin Vondrášek a Jan Košulič, mistr zvuku a provozní specialista. Za politické vedení města v porotě zasedli primátor Tomáš Macura, náměstek primátora Zbyněk Pražák a náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

 

Speciální účelový fond na výstavbu

 

K financování přípravy a realizace této investičně náročné stavby má město speciální účelový fond. Prozatím do něj vložilo z městského rozpočtu částku 250 milionů korun a další peníze budou přibývat.  Na základě „Memoranda o spolupráci“, podepsaného v roce 2018, se k podpoře tohoto projektu zavázal i český stát, zastoupený Ministerstvem kultury České republiky částkou 600 milionů a také Moravskoslezský kraj 300 miliony korun.

 

Ostrava o výstavbu důstojné koncertní haly s perfektní akustikou, dostatečným místem pro posluchače a zázemím pro Janáčkovu filharmonii Ostrava usilovala desítky let. Kulturní dům, který byl vybudován v letech 1956 až 1961 v duchu moderního klasicizmu, tuto funkci plnohodnotně neplní a již mnoho let se potýká s problémem smysluplného využití a zapojení do současného kulturního života města.

 

Město Ostrava v posledních třech letech vyhlásilo architektonickou soutěž nebo záměr na její vypsání v osmi případech. Největší soutěží v novodobé historii města je právě ta na výstavbu koncertní haly.

Studio z New Yorku autorem vítězného návrhuStudio z New Yorku autorem vítězného návrhuStudio z New Yorku autorem vítězného návrhuStudio z New Yorku autorem vítězného návrhuStudio z New Yorku autorem vítězného návrhuStudio z New Yorku autorem vítězného návrhu


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO