Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Aktuality

Na Landeku fárá koník Ferdinand

Publikováno: 22.3.2019

Ostravský Landek Park otevřel 21. března novou expozici, která je poctou důlním koním. Největší muzeum hornictví v ČR doplnilo pohled do historie těžby uhlí o věrohodné modely koně a člověka v životní velikosti. Ukazují, jak byli do práce v šachtách zapojeni čtyřnozí pomocníci.

 

 „Lidé obvykle nemají ani tušení o tom, že se v dolech běžně pohybovaly koňské potahy, které byly navíc často obsluhovány dětmi. Koně v šachtách žili, měli v nich i stáje. Šlo o cenné pomocníky havířů, proto jsme se rozhodli tyto historické skutečnosti připomenout atraktivní formou,“ vysvětlil ředitel Landek Parku Lumír Plac.   

 

Během čtyř měsíců vznikl námět na vytvoření postavy koně Ferdinanda a jeho lidského společníka, chlapce Václava, starajícího se o speciální povoz v dole. Zpracování a výroby se ujali pracovníci muzea ve spolupráci se specializovanou modelářskou firmou z polské Zielonej Góry, fundusem FS Barrandov a dalšími subjekty.

Model koně byl dokončen v polovině února a zhruba pět dní pak trvala instalace do podzemí Landek Parku, kde je nyní expozice s názvem Koník Ferdinand a další čtyřnozí havíři k vidění jako součást šachty, do které se na Landeku fárá. Přesněji jde o součást nejstarší sloje Albert. K expozici se pojí i zajímavá legenda o životě koníka s mimořádnými schopnostmi a empatií, který radostně a ochotně pracoval v podzemí důlních chodeb v letech 1881 až 1900.

Historie využívání koní v dolech souvisí s rozvojem průmyslu během průmyslové revoluce v 19. století. Tehdy se rychle zvyšovala spotřeba, a tedy i těžba uhlí. Klasické parní stroje nebylo možné kvůli nebezpečí výbuchu v podzemí použít, proto byli k tahání vozíků použiti koně. Jen na Ostravsku jich bylo podle dohledatelných informací přes devadesát.

I když byly pracovní podmínky v dolech na míle vzdáleny od přirozeného prostředí koní, kteří nebyli stvořeni pro práci až kilometr hluboko, zvířata nestrádala. Spíše naopak. Důlní koníci dostávali velmi kvalitní stravu a byli svědomitě ustájeni. „Jelikož na jejich práci závisely výdělky horníků, byla jejich komfortu po pracovní, maximálně osmihodinové směně věnována velká pozornost. V tomto ohledu se měli nesrovnatelně lépe než zvířata pracující jako tažná na povrchových pracovištích,“ líčí ředitel Landek Parku Plac.

Každý z koní měl v průběhu svého pobytu v podzemí i svého lidského parťáka - průvodce a ošetřovatele, se kterým byl sehraný. Když byl lidský parťák koníkovi vyměněn, často to vedlo k menší produktivitě práce.  Koníci byli na šachtách všeobecně oblíbeni, a to jak mezi dospělými havíři, tak mezi dalšími pracovníky, kterými byly i děti. 

Příběh a expozice koně Ferdinanda vzdávající hold všem „čtyřnohým havířům“, kteří desítky let na mnoha důlních dílech pomáhali dobývat „černé zlato“, bude trvalou součástí podzemní prohlídkové trasy hornického muzea v Landek Parku.

Landek Park je součástí spolku Dolní oblast VÍTKOVICE, který se stará o průmyslové národní kulturní památky, industriální dědictví a podporu technického a přírodovědného vzdělávání v Ostravě. 

Na Landeku fárá koník FerdinandNa Landeku fárá koník FerdinandNa Landeku fárá koník FerdinandNa Landeku fárá koník FerdinandNa Landeku fárá koník FerdinandNa Landeku fárá koník FerdinandNa Landeku fárá koník FerdinandNa Landeku fárá koník FerdinandNa Landeku fárá koník FerdinandNa Landeku fárá koník Ferdinand


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO