Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Fajnové sluneční hodiny v Porubě i geologická stezka na Slezské

Publikováno: 15.11.2018

Peníze z projektu města Ostravy nazvaný FajnOvy prostor byly nově využity na úpravu lokalit v Porubě a ve Slezské Ostravě. V Porubě vznikla hned šestice slunečních hodin, na Slezské byl zkultivován prostor před Přírodovědeckou fakultou OU a novinkou je zde zde geologická stezka.

 

Sluneční stezka v Porubě

 

Podporu z dotačního programu města FajnOvy prostor na Sluneční stezku získal spolek Gaude. Ten nechal v Porubě zhotovit šestero slunečních hodin. Nacházejí se na Havlíčkově náměstí, v Zámeckém parku, na prostranství u Okresního soudu, u Pustkoveckého rybníka poblíž Pokorného ulice, u ZŠ Valčíka a v porubském lesoparku.

Podle iniciátora projektu sluneční hodiny propojují dva důležité fenomény dnešní doby: měření času, na kterém je naše společnost závislá a návrat k přírodním zdrojům – využití slunce a stínu. Každé sluneční hodiny využívají jiný zobrazovací mechanismus, jedná se tedy o jedinečnou ukázku různých možností využití slunce a stínů pro zobrazení času. Každé z hodin jsou zároveň i uměleckým dílem zkrášlující veřejný prostor.

Stezka je koncipována tak, aby vyzývala veřejnost k procházkám, objevování a poznávání různých míst Poruby, která jsou příjemná k pobytu venku a ke společnému setkávání. Všechna jsou dobře dostupná pěšky i na kole, s kočárkem i invalidním vozíkem.

Hodiny budou využívány také jako učební pomůcky například pro názorné vyučování kapitol z fyziky a zeměpisu. Hodiny vyšly na 354 tisíc korun.

Geologická stezka ve Slezské

Ve Slezské Ostravě díky projektu revitalizovali univerzitní prostor před budovou Přírodovědecké fakulty v Chittussiho ulici, který byl dlouho v nevyhovujícím stavu.

 

Na prostranství byly instalovány různé typy posezení. Nové jsou zde stojany na kola a trojice košů na tříděný odpad.

 

K ozvláštnění projektu přispěla také geologická stezka, jejíž součástí jsou exponáty na ocelových tyčích s povrchem z litého betonu s otištěnými tvary listů a přírodních struktur.

 

„Jako instituce, která se zabývá vzděláváním, jsme chtěli vytvořit něco, co dá příchozím příležitost setkat se s nějakými přírodními artefakty. Stezka dokumentuje horninový cyklus, který se odehrává na celé planetě Zemi v různých variantách. A tento cyklus tady ukazujeme na lokálních horninách. Návštěvníci si je můžou nejen prohlédnout ale i osahat,“ řekl během slavnostního otevření geologické stezky děkan Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity Jan Hradecký.

„Součástí prostoru jsou i místa na stání pro kola, a protože chceme rozšířit bikesharing do dalších ostravských obvodů, právě tady by mohlo být jedno z dalších nových míst. S vedením obvodu Slezská Ostrava bychom rádi domluvili revitalizaci blízkého parčíku. Určitě by si zasloužil nový mobiliář, úpravu chodníků a zeleně,“ dodala náměstkyně Kateřina Šebestová.

Úpravy před fakultou si vyžádaly necelý milion korun.

O programu fajnOVy prostor

Dotační program fajnOVY prostor cílí na proměnu ulic, náměstí, parků a dalších veřejných míst podle vlastních nápadů veřejnosti.

„Od jeho spuštění bylo dotacemi podpořeno 28 projektových záměrů a postupně se realizují. I v příštím roce bychom rádi podpořili zajímavé nápady veřejnosti, a proto je v rozpočtu města alokováno dalších pět miliónů korun,“ uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Fajnové sluneční hodiny v Porubě i geologická stezka na SlezskéFajnové sluneční hodiny v Porubě i geologická stezka na SlezskéFajnové sluneční hodiny v Porubě i geologická stezka na SlezskéFajnové sluneční hodiny v Porubě i geologická stezka na SlezskéFajnové sluneční hodiny v Porubě i geologická stezka na SlezskéFajnové sluneční hodiny v Porubě i geologická stezka na SlezskéFajnové sluneční hodiny v Porubě i geologická stezka na SlezskéFajnové sluneční hodiny v Porubě i geologická stezka na SlezskéFajnové sluneční hodiny v Porubě i geologická stezka na SlezskéFajnové sluneční hodiny v Porubě i geologická stezka na SlezskéFajnové sluneční hodiny v Porubě i geologická stezka na SlezskéFajnové sluneční hodiny v Porubě i geologická stezka na SlezskéFajnové sluneční hodiny v Porubě i geologická stezka na SlezskéFajnové sluneční hodiny v Porubě i geologická stezka na Slezské


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO