Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Kafkovská opera v ostravském kostele

Publikováno: 3.10.2025

První operní premiéra 107. sezóny Národního divadla moravskoslezského je v mnoha ohledech mimořádná. Od 9. do 25. října uvede NDM poprvé v České republice dílo nejhranějšího operního skladatele současnosti a mistra hudebního minimalismu Philipa Glasse Proces.

Nikoli ovšem v divadelním domě, ale v prostorách kostela svatého Václava, nejstarší funkční sakrální památky na území Ostravy. Režisér Jiří Nekvasil označil realizaci této operní inscenace v kostele za velkou výzvu a zároveň dobrodružství. Taktovky se chopil Bruno Ferrandis. Inscenace nebude po 14 představeních na běžném repertoáru souboru, i proto jde o počin výjimečný.

„Poprvé nabídne opera NDM svému publiku dílo napsané ve stylu repetitivního minimalismu, hudebního stylu, který od konce 60. let 20. století přináší zásadní impuls artificiální hudbě a dodnes se těší velkému posluchačskému zájmu. Libreto podle románu Franze Kafky napsal význačný britský scenárista a dramatik Christopher Hampton,“ přiblížil Jiří Nekvasil. Operní Proces je ovšem také prvním uvedením Kafkova díla ve scénické podobě v NDM.

 

Nesmyslně uvězněný Josef K.

Absurdnost děje Kafkova románu výborně dokresluje minimalistická a úsečná Glassova hudba – dílo psal pro osm sólistů a malý orchestr instrumentalistů. Pod vedením dirigenta Bruna Ferrandise jsou hudebníci v ostravském kostele nedílnou součástí scénického obrazu. „Příběh nesmyslně uvězněného Josefa K. svou absurditou nedává smysl, neúprosně a neodvratně vede Josefa K. ke smrti. Glassova hudba dává divákům tu neúprosnost silně pocítit. Je jako mechanika gigantických hodin. Opakující se témata, fráze a zejména rytmus – popový, ale také striktně zorganizovaný klasickým způsobem, s množstvím vysokých vln (vrcholů) a sestupů až k nejjemnějším pasážím s nekonečnou a naivní něhou a zakončením! Je to jako rytmus pekla (hlavně poslední scéna!!). A prostředí kostela dává dílu až jakýsi posvátný charakter,“ říká dirigent Ferrandis. „V naší inscenaci jsme obsazení opery rozšířili ještě o komorní vokální ansámbl šesti dívek z Operního studia NDM,“ doplnil Jiří Nekvasil.

 

Nádherný kostel sv. Václava

Operu zkouší soubor mimo domovskou scénu Divadla Antonína Dvořáka, tam až do konce října poběží modernizace horních jevištních technologií a divadlo je uzavřené. Jiří Nekvasil k využití prostoru kostela pro inscenaci řekl:

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo díky vstřícnosti správce katolické farnosti, faráře Vítězslava Řehulky a biskupa ostravsko-opavské diecéze Martina Davida najít útočiště pro realizaci tohoto jedinečného operního projektu v nádherném kostele svatého Václava. Poslední rekonstrukce odstranila pevné kostelní lavice a vytvořila zde otevřený prostor, který slouží nejen liturgickým účelům, ale i komunitním projektům, koncertům i performativnímu umění. Realizace této komorní operní inscenace zde byla pro nás velká výzva a umělecké dobrodružství pro všechny zúčastněné. Se scénografem Davidem Bazikou jsme vystavěli jeviště, které kostel nepopírá, ale vstupuje do něj v pozoruhodném dialogu. Dialogu dramatickém i kontemplativním. Věřím, že to pro diváky bude mimořádný, jedinečný a vzácný zážitek, ve kterém zazní příběh Josefa K. a jeho nepochopitelného procesu s ještě větší naléhavostí a duchovní silou.“

Více na: www.ndm.cz 

Kafkovská opera v ostravském kosteleKafkovská opera v ostravském kosteleKafkovská opera v ostravském kosteleKafkovská opera v ostravském kosteleKafkovská opera v ostravském kosteleKafkovská opera v ostravském kosteleKafkovská opera v ostravském kosteleKafkovská opera v ostravském kosteleKafkovská opera v ostravském kostele


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO