Publikováno: 9.6.2025
Ostrava si v těchto týdnech připomíná Jana Balabána /1961 – 2010/, jednoho z nejznámějších ostravských spisovatelů. Pojmenovala po něm lávku spojující Vítkovice se Slezskou Ostravou přes řeku Ostravici, navíc v Galerii Gong v Dolních Vítkovicích je až do 19. července otevřena výstava s jednoznačným názvem: Jan Balabán – Vítkovice.
Spisovatel ve Vítkovicích
V Galerii Gong od 5. června ožívá nejen literární odkaz jednoho z nejvýraznějších autorů české prózy posledních desetiletí, ale i jeho méně známé pracovní působení ve Vítkovických železárnách, kde strávil téměř patnáct let.
Do podniku, na jehož vstupním razítku bylo uvedeno „Vítkovice – Železárny a strojírny Klementa Gottwalda, k.p.“, nastoupil Jan Balabán jako asistent-překladatel v roce 1985. Podle záznamů zde pracoval až do 30. září 1999, kdy jeho pracovní poměr (tehdy vedoucího překladatele) skončil z důvodu organizačních změn. V říjnu téhož roku si Balabán vyřídil živnostenský list na překladatelskou činnost. Originál tohoto listu je jedním z dokumentů, které jsou na výstavě k vidění.
Expozice v Galerii Gong se ale zaměřuje především na Balabánovu přítomnost v unikátním industriálním prostředí, které výrazně formovalo jeho pohled na svět, jeho existenciální citlivost i civilní jazyk, jímž oslovoval a dodnes oslovuje čtenáře. Vliv prostředí je jedním z klíčových aspektů výstavy.
Výstava není literární analýzou Balabánova díla. „Nejsme literární badatelé. Chceme ale připomenout, kdo Jan Balabán byl, a ukázat, že nevyrostl z ničeho,“ říká Jan Světlík, kurátor Galerie Gong a autor vize proměny Dolních Vítkovic.
Popelníky i psací stroje
Ve spolupráci s archivem společnosti VÍTKOVICE, a.s., se podařilo do prostoru Gongu instalovat řadu autentických předmětů, které navozují atmosféru tehdejších kanceláří: dobový nábytek, psací stroje, popelníky, odpadkové koše, slovníky, noviny, telefonní seznam s Balabánovým jménem i jeho originální kartičku do knihovny. Jeden z dobových záznamů pochází z doby jen několik dnů po jeho nástupu do práce. Podle archivních údajů Balabán absolvoval i školení na Windows a MS Office.
Výstava zachycuje také vzpomínky Balabánových kolegů. Jan Kypasta, tehdejší vedoucí exportu, vzpomíná, že Jan Balabán byl tichý, introvertní a plachý.
V Galerii Gong je také možné listovat Balabánovými knihami, včetně vzpomínkového sborníku „Honzo, ahoj!“ vydaného v roce 2011 k jeho nedožitým padesátinám. K dispozici je také publikace „Vítkovice“ – rozsáhlý obrazový dokument fotografa Jindřicha Štreita, který zachycuje život a prostředí železáren. Jan Balabán do této knihy přispěl doprovodnými texty, a to spolu s Janem Světlíkem.
Rodina spisovatele, manželka Petra Sasínová, zapůjčila na výstavu řadu cenných osobních artefaktů – vysokoškolský index, deníky, poznámky, fotografie a také originál ceny Magnesia Litera za román „Zeptej se táty“, který se stal Knihou roku 2010. Autor se však ocenění ani vydání knihy nedožil – zemřel dva měsíce před tím, než se román dostal do knihkupectví. Cenu převzala jeho manželka.
Součástí výstavy jsou i velkoformátové smalty Janova bratra, výtvarníka Daniela Balabána. Výstavu obohatili také studenti Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě, kteří připravili své literární reakce na úryvky z Balabánových povídek.
Pomyslný závěr expozice tvoří připomínka výstavby nové lávky. Autorem projektu lávky je renomovaný architekt Josef Pleskot. Právě on vyjádřil přání, aby lávka nesla jméno po Janu Balabánovi.
Lávka Jana Balabána
Slavnostní pojmenování lávky se odehrálo 6. června. Výslednou podobu označení lávky připravilo město ve spolupráci s pracovní skupinou, jejímž členem byl například Balabánův blízký přítel básník Petr Hruška, který se podílel i na podobě textu, jenž lávku nově zdobí:
„Tato lávka nese jméno po spisovateli Janu Balabánovi (1961–2010), který v Ostravě žil svůj život a ve svých knihách nepřestával hledat lávky vedoucí uvěřitelně z bezmoci k naději.“
Text byl aplikován přímo na madla lávky pomocí jednoduché typografie a barvy – záměrně střídmě, bez výrazných výtvarných efektů, které by odváděly pozornost. Síla sdělení spočívá právě v jeho neokázalosti. Nápis tak neruší okolní architekturu, ale nenápadně vtahuje kolemjdoucího do prostoru ticha a myšlenky. Autorem provedení je známý ostravský streetartista Nikola Vavrous.
Uvědomit si sílu slova
Na lávce se nově nachází také odkazy na dvě Balabánova zásadní díla – Jsme tady a Možná že odcházíme. Jejich názvy nejsou zvoleny náhodně: představují dva břehy, dvě polohy lidské existence, které spojuje právě lávka – nejen ta fyzická, ale i ta vnitřní, která se v Balabánově díle znovu a znovu staví ze slov, ticha, víry i pochybností. „Chtěli jsme, aby ten, kdo po lávce přechází, měl možnost se na chvíli zastavit. Uvědomit si nejen osobnost Jana Balabána, ale také sílu slova, které dokáže spojovat světy, přemostit samotu a vést k pochopení,“ uvedla náměstkyně ostravského primátora Lucie Baránková Vilamová při slavnostním křtu.
Výstava „Jan Balabán – Vítkovice“ v Galerii Gong potrvá do 19. 7. 2025. Přístupná je vždy od úterý do neděle v čase 10:00 – 18:00 hodin.
Jurečkova 1935/12
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Prokešovo náměstí 1803/8
Moravská Ostrava a Přívoz
Nádražní 164/215
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Peterkova 1152/14
721 00 Ostrava Svinov
Horní 1664/63a
70030 Ostrava - Jih