Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Podzimní sezóna v Domě umění

Publikováno: 9.9.2024

Galerie výtvarného umění v Ostravě otevírá novou podzimní sezónu výstavami slovenského umělce Marka Kvetana a ostravské umělkyně Dáši Lasotové. Vernisáž obou výstav se uskuteční v úterý 10. září v 17 hodin v Domě umění za účasti obou autorů i kurátorů Vladimíra Beskida a Jiřího Jůzy.

 

Digitalizace a Michelangelo

Výstavní projekt Marka Kvetana (1976) Nádoby dočasnosti představuje nejnovější sérii objektů, ve které se umělec zaměřuje na modelování 3D realizací, při kterých z digitální předlohy vytváří fyzické objekty. Autor vychází z postkonceptuálních přístupů a analýzy. Do sochařského procesu zapojuje současné technologie, například digitalizaci nebo CT skeny. Jejich prostřednictvím vznikl například objekt Dotyk stvoření (2024), který znázorňuje zvětšenou kostru umělcovy paže s nataženým prstem. Objekt, doplněný převodovkou a antikizujícím podstavcem, záměrně cituje známé gesto z Michelangelovy malby Stvoření Adama.

„Nádoby dočasnosti jsou klíčovou sérií na ostravské výstavě, kde jsou prezentovány zcela poprvé. Jedná se o kolekci nadrozměrných barokizujících váz, které jsou vytvářeny pomocí generativních programů. Odkazují k postkoloniálním slohům a metalickým autolakem například i k povrchnosti naší konzumní kultury,“ uvádí kurátor Vladimír Beskid a dodává, že výstavu doplňuje komorní instalace sádrových nádob Data Storage 20.21 různých tvarů a rozměrů. Sádrové objekty vznikly jako odlitky skutečných nádob, PET lahví, kartonů od mléka, sklenic od zavařenin a jídelních boxů, jejichž obsah Kvetan zkonzumoval během jednoho roku covidového lockdownu.

S kurátorem Vladimírem Beskidem si můžete projít výstavu v úterý 31. října v 17 hodin. Nutná je ovšem rezervace předem na webových stránkách GVUO. V ostravském Domě umění je výstava k vidění do 10. listopadu.

Koláže inspirované přírodou Výstava Věci, které vidím představuje cykly koláží a kreseb Dáši Lasotové (1951) z let 1979 až 2018, které autorka zkoumá v duchu konceptuálního myšlení. V grafikách a kolážích z 80. let 20. století Dáša Lasotová využívá linii, text a vylisované rostliny.

Vystaveny jsou také Osmisměrky z let 2014 až 2019. Jedná se o kresby, které fungují na mřížce vertikál, horizontál a diagonál, jež vznikly při luštění. Výsledný efekt připomíná vyšívání a tradici této činnosti z pohledu historie i genderu. Od roku 2017 se věnuje cyklu Nálepky po tchánovi. Nejnovější koláže pro tuto výstavu autorka doplnila letos. Využila v nich původní i vlastní výlepní listy s nálepkami ze starých krabiček od sirek.

„Nikdy jsem se se svým tchánem nesetkala, zemřel dříve, než jsem se provdala za jeho syna. O jeho životě se ke mně dostaly jen kusé zprávy, jisté však je, že jeho koníčkem byla filumenie. Zanechal po sobě sbírku odznaků, kterou zdědil syn Jaroslav, a sbírku nálepek, které zdědil můj manžel Milan. Jednalo se možná o deset kilogramů nálepek, katalogových a výlepních listů a časopisů,“ vysvětlila Dáša Lasotová a dodala, že některé z nálepek nalezla v hotových arších, které sestavil její tchán a pouze je pojmenovala na základě metafor a aluzí, a jiné sestavila sama. Přidáním vlastních názvů však pokaždé změnila jejich význam.

Většina vystavených koláží a kreseb pochází ze sbírky Galerie výtvarného umění v Ostravě, část zapůjčila autorka ze svého ateliéru. Výstavu v listopadu doprovodí tvůrčí dílny pro veřejnost, které Dáša Lasotová připravila a sama je také povede. V ostravském Domě umění je výstava k vidění do 5. ledna příštího roku.

 

O autorech

Marek Kvetan (1976), intermediální umělec a pedagog, vystudoval Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě, kde nyní vyučuje. Je laureátem cen NG 333 pro umělce do 33 let (2008) a Nadácie Novum (2016). Vystavuje od roku 1996. Ve své tvorbě často využívá audiovizuální prvky. V současnosti se součástí jeho sochařského procesu stávají také moderní technologie.

Dáša Lasotová (1951), pedagožka, výtvarnice a kurátorka, vystudovala Ostravskou univerzitu a studium zakončila doktorátem na Masarykově univerzitě v Brně. Od konce 70. let má její tvorba konceptuální charakter. V letech 1991–2012 působila na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě. Od roku 1992 se věnuje zprostředkování výtvarného umění se zaměřením na konceptuální tvorbu. V současnosti se věnuje umělecké tvorbě, edukativní a kurátorské činnosti.

 

Praktické informace

Od úterý 10. září bude v Domě umění zpřístupněna také nová Výstava jednoho díla ze sbírek GVUO. Dvacáté sedmé dílo, malbu Maxmiliána Pirnera Na Dantovo téma, vybrala farářka Martina Viktorie Kopecká. Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné na výstavu činí 60 korun plné a 30 korun zlevněné. V pátek a pro seniory je vstup volný.

Více informací na www.gvuo.cz.

Dáša Lasotová - vizuál GVUOMarek Kvetan - vizuál GVUOMarek KvetanMarek KvetanMarek Kvetan - Nádoby dočasnosti IMarek Kvetan - Nádoby dočasnosti IIMarek Kvetan - Nádoby dočasnosti IIIDáša Lasotová - Vzdalování


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO