Publikováno: 30.8.2024
Svatováclavský hudební festival, největší mezinárodní festival duchovní a tzv. staré hudby v republice, nabídne letos mezi 4. a 28. zářím celkem 22 koncertů. Poprvé budou i jinde než v kostelích a dalších sakrálních prostorách. Pořadatelé letos využijí také Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici, ostravské bývalé kino Vesmír či ostravské Divadlo Jiřího Myrona. Celkem třináct koncertů se uskuteční přímo v Ostravě, další na ostatních místech kraje. Letos se koná již 21. ročník festivalu. O vstupenky je podle ředitele festivalu Igora Františáka značný zájem, vyšší než v minulých letech. Některé z koncertů jsou již téměř vyprodány.
Festivalový den 31. srpna
Poslední prázdninovou sobotu 31. srpna se uskuteční hned dva open-airy – jeden proběhne na hradě Hukvaldy, druhý pak souběžně v centru Ostravy. Festivalový den nabídne jak klasiku, tak i klezmer, kabaret a roztančený folklor. Ostravská část programu začne ve 14. 30 v Komenského sadech cimbálovou muzikou Šmykňa, od 18 hodin bude znít na Farské zahradě Ostrava Klezmer Band a ve 20 hodin bude program pokračovat na Jiráskově náměstí vystoupením Bohemia Saxophone Quartet. Vstup na tento festivalový den je zdarma.
Zahájení. Katedrála a Mendelssohn
Samotné zahájení Svatováclavského hudebního festivalu se odehraje 4. září v katedrále Božského spasitele, na programu je symfonie Lobgesang (Chvalozpěv) Felixe Mendelssohna. K její interpretaci si pozval ředitel Igor Františák opravdové špičky ve svém oboru: Symfonický orchestr Českého rozhlasu a evropsky uznávaný Český filharmonický sbor Brno spolu s neobvyklým trojlístkem prvotřídních pěvců, jakými jsou Simona Šaturová, Štěpánka Pučálková a Sung Min Song.
Dalším velkolepým koncertem se má podle pořadatelů stát uvedení děl Arnesena a Jenkinse v podání Permoník Choir Karviná s pěticí sólistek, Czech Virtuosi, Janem Kvapilem a Kuba Kupčík & BUMBUMBAND.cz pod taktovkou Paola Gatta v Evangelickém Kristově kostele (13. 9., Ostrava).
Následující den bude festival hostit dirigentskou legendu Lawrence Fostera, kdy bude v kostele Panny Marie Královny uvedeno Dvořákovo Te Deum s domácí Janáčkovou filharmonií Ostrava, Českým filharmonickým sborem Brno, Veronikou Rovnou a Romanem Hozou (14. 9., Ostrava – Mariánské Hory).
Závěr. Requiem
Rok české hudby následně pozdvihne koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček ve Dvořákově houslovém Koncertu a moll společně s Prague Philharmonia pod vedením Jakuba Kleckera (17. 9., Ostrava – Sál Vesmír).
Výjimečný má být i na závěrečný koncert, kde v katedrále Božského Spasitele zazní Requiem Antonína Dvořáka s Filharmonií Bohuslava Martinů pod vedením jejího šéfdirigenta Roberta Kružíka,
Slovenským filharmonickým sborem a čtyřlístkem top českých operních pěvců – Kateřinou Kněžíkovou, Markétou Cukrovou, Jaroslavem Březinou a Františkem Zahradníčkem (28. 9., Ostrava).
Přesný program na www.shf.cz.
Jurečkova 1935/12
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Prokešovo náměstí 1803/8
Moravská Ostrava a Přívoz
Nádražní 164/215
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Peterkova 1152/14
721 00 Ostrava Svinov
Horní 1664/63a
70030 Ostrava - Jih