Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Na Zahradě přítomnosti vyrostl Stín Bauhausu

Publikováno: 10.7.2024

Před rokem a půl založenou veřejnou zahradu kolem sídla ostravské galerie PLATO nově doplňuje mobiliární prvek poskytující zastíněnou plochu o velikosti 25 metrů čtverečních. Lidé díky němu získají stinné místo pro sezení, ležení a potkávání se na zahradě. Je navržen architektonickým studiem MAK! tak, aby jej mohli využívat návštěvníci i kolemjdoucí, jednotlivci a skupiny.

 

Společně přemýšlet o stínu

Zahradu dělá zahradou také stín. Zahrada přítomnosti, jak je nazván veřejný zelený prostor obklopující PLATO, byla založena na podzim roku 2022 na permakulturních principech. I proto se tu například nesázejí vzrostlé stromy, ale velmi mladé stromky starých odrůd. Ty mají v měnících se klimatických podmínkách lepší šanci zakořenění a zdravého růstu. Na stín korun těchto stromů si proto ještě nějakou dobu počkáme. V teplých letních měsících je však každý kousek stínu ve městě cenný. Galerie proto pozvala na rezidenční pobyt architektonické studio MAK! (Kateřina Vídenová a architekt Adam Wlazel), aby společně přemýšleli o zahradním stínu.

 

Vypadá divně, ale zapadá

Svou intervenci pojmenovali Stín Bauhausu a navrhli ji nejen s ohledem k recyklační politice PLATO a MAK!, ale také s respektem k místu předchozího sídla galerie. Konstrukce, která nyní nese bambusovo-rákosové rohože, byla původně na střeše Bauhausu. Přenesení části někdejšího sídla PLATO je nejen aktem symbolickým, ale také praktickým, udržitelným a ekonomickým. „Když jsme o zastínění a pobytové ploše uvažovali, chtěli jsme použít něco, co už existuje, a nevytvářet novou drobnou architekturu. Sídlo galerie je velmi silná stavba, bylo by to těžké. A Bauhaus s PLATO souvisí, takže se řešení tak trochu nabídlo samo. Konstrukce by se stejně vyhodila, tak jsme ji recyklovali, což máme rádi. Zahrada je divoká a náš mobiliář, který vypadá trochu divně, do ní, myslím, zapadá,“ uvedl k návrhu jeho spoluautor architekt Adam Wlazel.

 

Piknikové deky k zapůjčení

Mobiliář je navržen jako zastíněné místo pro sezení, ležení, vystupování, pro běžné potkávání se a hry. Časem se mobiliář zapojí do rostlinného společenství zahrady. „Zastínění a pobytovou plochu, jak znělo zadání z PLATO, jsme navrhli tak, aby mohla sloužit k sezení a pobývání na zahradě, když neprší. S částí pódia se dá hýbat a pobytovou zóna tak trochu rozšířit. Na konstrukci lze natáhnout plátno, takže může sloužit i pro projekce, a může ji třeba obrůst břečťanem, což by bylo úplně nejlepší,“ popisuje variabilitu návrhu Wlazel.

Nový prvek zahrady poskytuje zastíněnou plochu o velikosti 25 metrů čtverečních a jeho variabilní spodní část umožní plochu ještě zvětšit. Pro pobyt v zahradě si návštěvníci mohou uvnitř galerie zapůjčit i piknikové deky.

Galerie plánuje doplňovat zahradu dalšími funkčními prvky a mobiliářem. „Prostřednictvím spolupráce s dalšími autory či kolektivy budou vznikat další umělecké intervence s nějakou praktickou funkcí. Do jisté míry tak rozvíjíme náš přístup, který veřejnost zná z doby, kdy jsme zabydlovali Bauhaus. Naše vstupy do prostoru budou vždy něčím výjimečné a nezvyklé. Současné umění, k jehož podpoře jsme byli založeni, to ani jinak neumí,“ uvedl k estetické podobě a způsobu nahlížení vzniku jednotlivých prvků ředitel galerie Marek Pokorný.

Na Zahradě přítomnosti vyrostl Stín BauhausuNa Zahradě přítomnosti vyrostl Stín BauhausuNa Zahradě přítomnosti vyrostl Stín Bauhausu


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO