Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Komentované prohlídky odhalí nepřístupné prostory ostravských památek

Publikováno: 24.6.2024

Odhalte krásu Staré Poruby

Ve čtvrtek 27. června v 15 hodin začne první prohlídka na smyčce Vřesinská. Poruba, původně malá zemědělská obec, která se po první světové válce stala součástí Velkoněmecké říše, prošla dramatickými změnami, když byla vybrána pro stavbu Nové Ostravy. Nyní máte možnost objevit krásu prvorepublikové slezské vsi a připomenout si významné občany i šlechtu, jejíž potomci dodnes patří mezi významné evropské osobnosti.

Prohlídka zahrnuje návštěvu kaple sv. Antonína Paduánského v kostele sv. Mikuláše, kde se nachází například deska z dvojnáhrobku synů Ondřeje Bzence z 16. století. Historik Jiří Brňovjak vás na závěr prohlídky provede interiéry porubského zámku.

Odhalte životní příběhy majitelů poruby, jež v sobě skrývají válečná dobrodružství, úkladné vraždy i vzpoury poddaných. Zvláštní pozornost bude věnována posledním majitelům před rokem 1945, které měli porubané ve veliké úctě - hraběti Ferdinandovi Wilczekovi a jeho manželce Noře Kinské, jejíž životní příběh byl ztvárněn v románu „Žila jsem příliš krátce“. Připomeneme si nevšední ženu, která získala obdiv všech Porubanů a srdce mnoha vojáků po celé Evropě – mimo jiné i Jaroslava Haška.

Jak to asi vypadalo, když v Porubě poprvé vyjela na kole žena, nebo když nad obcí proletělo opravdové letadlo? Připomeňme si poklidnou atmosféru první republiky ve Staré Porubě.

Vily Moravské Ostravy

Hned v pondělí 1. července od 14 hodin se můžete připojit k prohlídce Vily Moravské Ostravy, začínající u IC Elektra. Prohlídka vás zavede do známých i méně známých vilových čtvrtí Ostravy, které mnohdy splynuly s městskou zástavbou nebo zcela zmizely. Tento výlet do historie odhalí, jak výraznými proměnami Ostrava prošla.

Budete mít možnost prohlédnout si dochované stavby, které jsou svědky fascinující éry přerodu Ostravy ve velkoměsto. Prohlídka bude zakončena ve vile významného stavitele a posledního rakousko-uherského starosty Hanse Ulricha, který se podílel na přerodu Ostravy. Ulrichův stavitelský rukopis je dodnes viditelný nejen v centru města, ale také ve Vítkovicích. Nahlédnete do jeho soukromí a prozkoumáte prostory, ve kterých prožíval přelomové okamžiky naší minulosti.

Přidejte se a odhalte další střípky z historie Ostravy

Tyto prohlídky představují ideální příležitost pro všechny, kteří chtějí poznat bohatou historii Ostravy a jejích architektonických pokladů. Přijďte se ponořit do příběhů, které utvářely tvář našeho města, a seznamte se s osudy budov a jejich majitelů, které odrážejí dějiny Ostravy samotné.

Těšíme se na vaši účast a na společné objevování skrytých koutů Ostravy!

Více informací zde.

Část desky z dvojnáhrobku dětí Ondřeje Bzence z 16. století. Archiv Černá loukaKomentovaná prohlídky OSTRAVAINFO!!!Náves prvorepublikové Poruby, Archiv Městský obvod PorubaVily Moravské Ostravy, archiv Černá loukaVily Moravské Ostravy, Archiv města OstravyKomentovaná prohlídky OSTRAVAINFO!!!


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO