Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Sto let Velké Ostravy v sobotu 15. června

Publikováno: 11.6.2024

Půlroční cyklus akcí, připomínající stoleté jubileum Ostravy, vyvrcholí v sobotu 15. června dobovým průvodem městem. Stovky účastníků v prvorepublikových kostýmech vyrazí z ulice Vítězné ve 13 hodin a budou směřovat na Masarykovo náměstí, kde je pro zájemce připraven bohatý kulturní program i gastro zážitky. Dění se navečer přesune na Prokešovo náměstí a do prostor Nové radnice v rámci Ostravské muzejní noci. Dobový průvod sebou přinese i krátká omezení v dopravě centra Ostravy.

 

Ve 13 hodin z Vítězné ulice

Dobový průvod vyrazí ve 13 hodin z ulice Vítězné přes Sokolskou třídu, ulici 28. října a bude směřovat na Masarykovo náměstí, přičemž s ním souvisí i krátká dopravní omezení. Na ulici Vítězné, v části před parkem, bude průjezd komunikace omezen dne 15. června 2024 v době od 11 do 13 hodin. Ve 13 hodin se průvod vydá z místa po ulici Vítězné k Sokolské třídě, což omezí provoz v úseku do 13.30 hodin. Průvod bude směřovat po Sokolské třídě k ulici Českobratrské, křižovatka těchto ulic bude uzavřena co nejkratší dobu. Ve zmíněném úseku a stanovené době budou přemístěny zastávky MHD a odkloněn provoz MHD. Předpokládaný příchod průvodu na Masarykovo náměstí je okolo 13.45 hodin.

 

Hudba, pivní speciál, chill out zóna

Na Masarykově náměstí se v průběhu celého odpoledne uskuteční kulturní program, opět stylizovaný do dob Velké Ostravy. Představitelé města a starostové obvodů na oslavách podepíší symbolické prohlášení, které spolu se speciálními dary pro další generace uloží do časové schránky. Tu pak uschová Archiv města Ostravy. Vystoupí zpěvačka Elis Mraz, zpěvák Tomáš Savka s oblíbeným bigbandem Gangsters of Orchestra. Písně Jaroslava Ježka představí žáci ZUŠ L. Janáčka, jejíž dějiny se začaly psát právě po vzniku Velké Ostravy. Galerie Dukla zavede návštěvníky do zákoutí prvorepublikového ostravského umění, Junák zábavnou formou představí vývoj skautingu, nebudou chybět deskovky a venkovní hry klubu deskových her Kartago, historická vozidla a další. Z gastra lze zmínit například speciální drink z alchymické laboratoře baru Modrá myš nebo pivní speciál pivovaru Aero. Odpočinek od všech rozličných vjemů zajistí chill out zóna kulturně sportovního spolku Elegant, nabízející prvorepublikové občerstvení. Na sklonku odpoledne pak bude program na Masarykově náměstí ukončen a návštěvníky pozveme na Prokešovo náměstí, kde své pomyslné brány otevře Nová radnice tentokrát i mimo dobu úřední, v rámci Ostravské muzejní noci.

 

Otevřená radnice

Program patnáctého ročníku Ostravské muzejní noci se uskuteční v době od 18 do 23 hodin, kdy vyrazí na prohlídku Nové radnice poslední návštěvníci. Lidé se mohou výjimečně podívat i do běžně nepřístupných prostor Nové radnice v době neúřední a jedinkrát v roce v noci. Místo k prohlídkám si budou moci zájemci zarezervovat na webu města. Milovníci módy se mohou těšit na dobové módní přehlídky v podání spolku Starý svět, který v celou hodinu (v 19, 20, 21 a 22 hodin) ve foyer Nové radnice předvede módní odívání dam i pánů od roku 1920. Prohlídky Nové radnice, včetně populární vyhlídky z radniční věže, jsou v rámci akce zdarma.

Nová radnice, nejrozsáhlejší radniční budova s nejvyšší věží v zemi, bude od 1. července zapsána do seznamu národních kulturních památek. Zájemci mohou obdivovat nejen její architektonickou krásu tentokrát i v době nezvyklé, tedy v noci. Unikátní budova byla otevřena 28. října roku 1930, byť tehdy vzbuzovala významnou kritiku, veřejnosti slouží dodnes, a má co nabídnout. Dovolte mi pozvat nejen příznivce doby prvorepublikové jak k dobovému průvodu, který připomene Velkou Ostravu, tak navečer také k nám na radnici, kde návštěvníky přivítám ve své pracovně,“ zve primátor města Jan Dohnal.

 

Více na: www.ostravskamuzejninoc.cz a www.velkaostrava.cz.

Sto let Velké Ostravy v sobotu 15. červnaSto let Velké Ostravy v sobotu 15. června


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO