Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Trojice ostravských umělkyň vystaví v Galerii Dukla útržky pocitů a vzpomínek

Publikováno: 10.6.2024

Výstava Včera neboli~í dnes v ostravské Galerii Dukla představí tvorbu Dominiky Goralske, Lenky Škutové a Lívie Škutové. Ve společné instalaci umělkyně vyvolávají zamlžené vzpomínky na důvěrně známé situace. Zahájení výstavy se uskuteční v úterý 11. června 2024 v 18 hodin.

Dominika Goralska, Lenka Škutová a Lívie Škutová promění prostor Galerie Dukla vyprávěním osobních příběhů. Své mlhavé vzpomínky a útržky paměti si předkládají, vzájemně se doplňují, domýšlí situace. Zcela nezáměrně tak dochází ke změnám a právě vzniklé deformace umělkyně následně zpracovávají. „Za každou jednotlivou instalací ve vitrínách se skrývá skutečná, zcela konkrétní vzpomínka, jejíž obsah zůstává divákovi neobjasněn,“ popisuje kurátor Hynek Chmelař a dodává, že „je buď příliš osobní, nebo proto, že doslovně odvyprávěný příběh už zůstává pouze příběhem.“

Vystavené kresby, malby, keramické a textilní objekty tvoří fragmenty povědomých věcí vídaných na sídlištích nebo na periferiích měst a evokují pocit všednosti. Divákům nabízí se zastavit, zamyslet se a procítit důvěrné. Známé tvarosloví plotů a laviček, pocity z cest vlakem nebo při venčení psa. „Univerzálně platné kódy, které všichni známe, ale každému se v mysli vybaví něco jiného,“ poukazuje kurátor na rozmanitost lidské paměti, kterou autorky výstavy zpracovávají do podoby snových kompozic umístěných v galerijních vitrínách.

„Přestože každá z umělkyň pracuje s jiným médiem, výsledné objekty a instalace vytváří společně a zkoumají hranice autorství tak, aby vznikl jednotný emočně působivý celek navozující atmosféru čehosi známého,“ vysvětluje Chmelař způsob spolupráce trojice absolventek ostravské Fakulty umění. Výstava bude zahájena v úterý 11. června v 18 hodin a potrvá do 30. srpna 2024.

Včera neboli~í dnes
Galerie Dukla
11. 6.  – 30. 8. 2024
Umělkyně: Dominika Goralska, Lenka Škutová, Lívie Škutová
Kurátor: Hynek Chmelař
Kurátorský text a medailonky umělkyň: https://bit.ly/včera-neboli-i-dnes

Výstavu a činnost galerie finančně podpořil Městský obvod Ostrava-Poruba, Statutární město Ostrava a Ministerstvo kultury České republiky.

Trojice ostravských umělkyň vystaví v Galerii Dukla útržky pocitů a vzpomínekTrojice ostravských umělkyň vystaví v Galerii Dukla útržky pocitů a vzpomínek


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO