Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Bezruči: Marie Stuartovna

Publikováno: 17.5.2024

Sezónu u Bezručů završí politický thriller Friedricha Schillera Marie Stuartovna v režii uměleckého šéfa Jana Holce. Hra plná intrik, lží a demagogie má premiéru 17. května. Autorem uváděné adaptace je britský dramatik a režisér Robert Icke. V titulní roli se představí Magdaléna Holcová, v roli Alžběty I. Alexandra Palatínusová.

 

Vítěz může být jen jeden

Německý básník, dramatik a estetik Friedrich Schiller (1759–1805) napsal drama Marie Stuartovna na počátku 19. století. Hra tvoří spolu s texty Panna Orleánská a Nevěsta messinská trojici ženských dramat. Marie Stuartovna je spíše psychologickým komorním dramatem než historickou freskou, byť se odehrává na skutečném historickém pozadí.

„Je fascinující sledovat, kam až dokážou lidé zajít s vědomím, že vítěz může být jen jeden. Jak překonávají morální zábrany, ale následně je dobíhá pocit viny. Slova slouží jako zbraň, překrucuje se realita, zneužívají se informace, získávají se diskreditační materiály, podrážejí se nohy, vědomě se pracuje s veřejným míněním. Otázkou je, jak při tom všem neztratit tvář a základní morální kompas? Jsou hranice, které z etických důvodů nepřekročíme? Máme je sami v sobě definované před tím, než nás prověří zkouška v realitě?“ nastiňuje základní témata dramaturg inscenace Peter Galdík.

 

Do útrob politické moci

Bezruči uvedou tragédii v adaptaci britského dramatika a divadelního režiséra Roberta Ickea (1986), který se zaměřuje na adaptace klasických textů evropského divadla, jejichž cílem je, podle autorových slov, znovunavrácení jejich původní dramatické síly. „Tato adaptace je mnohem přímější a ostřejší. A navíc otevírá a akcentuje mnoho dalších témat. Například postavení a úlohy ženy ve společnosti či v maskulinně nastaveném prostředí politiky. Icke se ještě více opírá o naši vlastní zkušenost. Text nás nechává nahlédnout do útrob, struktur a procedur politické moci, v nichž vidíme konkrétní individuality a jejich konkrétní osobní příběhy. A to vše se děje nad propastí války,“ uvádí režisér Jan Holec.

 

Marie vs. Alžběta

Dvě ženy, dvě strany jedné mince. Obě jako oběti mužského spiknutí. Marie Stuartovna (Magdaléna Holcová), skotská královna, uprchla ze své země, neboť byla obviněna z vraždy manžela. V Anglii žádá o politický azyl a doufá v ochranu své příbuzné královny Alžběty (Alexandra Palatínusová). Ta se však bojí jejího oprávněného nároku na anglickou korunu a nechá ji uvrhnout do vězení. „Marie Stuartovna má plné právo na anglický trůn, alespoň si to myslí. Pokud jste celý život skálopevně přesvědčen o tom, že máte na něco nárok, uděláte maximum pro to, abyste se dočkali spravedlnosti a dostali to, co vám patří. A to je obrovský motor, ať už jste muž, či žena. Marie snáší ponížení, protože pevně věří, že den zúčtování přijde,“ říká představitelka Stuartovny Magdaléna Holcová.

Kolem královen budou plést politické sítě a manévrovat Paulet (Ondřej Brett), Mortimer (Vít Hofmann), Burleigh (Lukáš Melník), Talbot (Marián Chalány), Leicester (Hynek Tajovský), Aubespine / Melvil (Jáchym Kučera) a Davison / Kent (Josef Trojan).

Bezruči: Marie StuartovnaBezruči: Marie StuartovnaBezruči: Marie StuartovnaBezruči: Marie StuartovnaBezruči: Marie StuartovnaBezruči: Marie StuartovnaBezruči: Marie StuartovnaBezruči: Marie StuartovnaBezruči: Marie StuartovnaBezruči: Marie StuartovnaBezruči: Marie Stuartovna


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO