Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Open Studios Ostrava 2024

Publikováno: 27.3.2024

Zpřístupnit současné výtvarné umění široké veřejnosti – to je heslem spolku OPEN STUDIOS ART HUB, organizátora již třetího ročníku festivalu otevřených ateliérů Open Studios Ostrava 2024.

Ve dnech 18. – 20. 4. 2024 se letos otevřou dveře na devíti lokacích. Návštěvníci budou moct nahlédnout do ateliérů malířů, sochařů a dalších výtvarníků, a zažít tak společně atmosféru současné ostravské výtvarné scény. V letošním roce festival spolupracuje s Fakultou umění Ostravské univerzity a také s Bauhausem PLATO Ostrava.

V letošním roce se zapojují do programu festivalu - Antikvariát a klub Fiducia, Ateliéry Na Fráni Šrámka 5, Ateliéry Mostárenská, Ateliéry Vítkovice – Studio UHAUS, Fakulta umění Ostravské univerzity, Ateliéry Cihelní a Ateliéry Novoveská.  „Umělecké klastry, ale i samostatné ateliéry jsou neodmyslitelnou součástí programu festivalů, které již třetím rokem v Ostravě organizujeme,“ přibližuje za organizátory umělecký ředitel spolku a výtvarník Václav Kočí, který je již třináctým rokem pořadatelem stejnojmenného festivalu v Brně. Kromě již zmíněných uměleckých komunit mohou návštěvníci v letošním roce nahlédnou také do ateliéru Kataríny Szanyi a Marka Nenutila.

„Ostrava je, dle mého názoru, vedle Prahy a Brna dalším důležitým centrem současného výtvarného umění v Česku. Je podstatné podporovat komunity umělců sídlící v těchto centrech a vytvářet program zdůrazňující jejich tvorbu,” doplnil Vladimír Beskid, ředitel galerie Jána Koniarka v Trnavě a kurátor participující na novém formátu letošního festivalu – STUDIO TOUR.

Ve čtvrtek 18. dubna proběhne oficiální zahájení festivalu v rámci vernisáže výstavy brněnské umělkyně Natalie Perkof v galerii Dole, sídlící v Antikvariátu a klubu Fiducia.

V pátek bude program festivalu pokračovat vernisáží výstavy Libora Novotného ve Studiu UHAUS, jedné z nejmenších ostravských galerií. Následně se dění přenese na již tradiční lokaci do Ateliérů Na Fráni Šrámka 5, kde proběhne komentovaná prohlídka a také první dvojvernisáž na sobě nezávislých výtvarníků Libuše Pražákové a Vojtěcha Radakulana v tamní Kalerii s čupr uměním Saigon. Páteční den bude zakončen Afterparty, která proběhne ve Studiu Faraji, sídlícím na stejné lokaci.

V sobotu proběhnou hned dvě komentované prohlídky, a to na Fakultě umění Ostravské univerzity a v Ateliérech Novoveská a následně v ateliérech Cihelní. Své individuální ateliéry otevřou v sobotu také Katarína Szanyi a Marek Nenutil. Poslední část programu se poté odehraje v PLATO Bauhaus, kde proběhne komentovaná prohlídka a také workshop brněnských rezidentů uměleckého Inkubátoru Open Studios Nely Maruškevič a Jana Bražiny.

Veškerý program je přístupný zdarma, kompletní soupis akcí lze nalézt ZDE.

Open Studios Ostrava 2024Open Studios Ostrava 2024Open Studios Ostrava 2024Open Studios Ostrava 2024Open Studios Ostrava 2024


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO