Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Bezruči uvádějí v české premiéře Střípky ženy

Publikováno: 24.11.2023

V pátek 24. listopadu má v Divadle Petra Bezruče českou premiéru inscenace Střípky ženy. Současný text maďarské autorky Katy Wéber proslavil i stejnojmenný film režiséra Kornéla Mundruczóa. Hra se zabývá tématy tělesné a duševní integrity, mateřství, rodičovství a společenského pohledu a tlaku na ně.

Autorka Kata Wéber, absolventka Univerzity divadelních a filmových umění v Budapešti je dramatičkou i uznávanou scénáristkou. Její divadelní hry byly uvedeny v Polsku, Německu, Švýcarsku a Maďarsku a posbíraly různá ocenění. Divadelní hra Střípky ženy vznikla na objednávku polského divadla TR Varšava a svou světovou premiéru měla v roce 2018. „Posléze byl natočen na základě adaptace původního textu stejnojmenný anglojazyčný film s Vanessou Kirby v hlavní roli. Kornél Mundruczó se podepsal jak pod režii polské inscenace, tak i kanadsko-amerického filmu,“ uvádí dramaturg Peter Galdík.

 

Komorní rodinné drama

„Rodinná večeře, která otevírá vzájemné konflikty a staré křivdy. Každá z postav má své tajemství, které si s sebou přináší. Středobodem tohoto setkání je osobní tragédie hlavní hrdinky, jejíž trápení si berou za své i ostatní. Každý však ze své vlastní perspektivy,“ přibližuje děj umělecký šéf Jan Holec, který je režisérem inscenace. Je možné se očistit skrze trápení jiných? A je vždy nutné hledat viníka naší bolesti?

Iniciátorkou rodinného setkání je postava matky v podání Kateřiny Krejčí. Divák je však již na počátku hry vtažen do těch nejintimnějších zákoutí její dcery – Maji: „Hlavním tématem, které Maja nese, je narušování stereotypů vnímání individuality člověka. Místo toho, aby ji ostatní vnímali se spoustou očekávání, chce Maja, aby ostatní respektovali, že prochází určitým procesem, a citlivě přihlíželi její vlastní cestě, nezasahovali do ní podle vlastních představ. Jde tu nejvíc ze všeho o svobodu, citlivost, zdravou empatii – ne tu v naučených vzorcích, naopak – Maja nese téma vzájemného respektu, vnímání potřeb druhého v míře jeho skutečných potřeb, ne našeho apriorního vnímání, jaké by potřeby jiných asi měly být,“ říká představitelka Maji Alexandra Palatínusová. Jejího partnera Larse ztvární Marián Chalány. „V rámci tohoto textu, jakéhosi rodinného dramatu, se Lars cítí být cizincem v tom, že do zmíněné rodiny nepatří,“ charakterizuje svou úlohu herec, pro kterého jde o první zkoušení u Bezručů. Diváci v inscenaci dále uvidí Magdalénu Holcovou (Monika), Josefa Trojana (Vojta), Markétu Harokovou (Zuzana) a Barboru Křupkovou (Eva).

 

Bezprostřední blízko

Diváky čeká netradiční hrací prostor – ocitnou se v bezprostřední blízkosti herců. Inscenace upoutá prostřednictvím intimního vyprávění, realistických detailů a jemnosti hereckých výkonů. Autorem tohoto uspořádání je scénograf a kostýmní výtvarník Ján Tereba. Hudbu k inscenaci složil Ivan Acher.

Bezruči uvádějí v české premiéře Střípky ženyBezruči uvádějí v české premiéře Střípky ženyBezruči uvádějí v české premiéře Střípky ženyBezruči uvádějí v české premiéře Střípky ženyBezruči uvádějí v české premiéře Střípky ženyBezruči uvádějí v české premiéře Střípky ženyBezruči uvádějí v české premiéře Střípky ženyBezruči uvádějí v české premiéře Střípky ženyBezruči uvádějí v české premiéře Střípky ženyBezruči uvádějí v české premiéře Střípky ženy


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO