Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Události sametové revoluce v Ostravě

Publikováno: 13.11.2023

Jaký byl listopad 1989 v Ostravě? Průběh revolučních událostí v Ostravě připomene nová komorní výstava Ostravského muzea s názvem Svobodné muzeum. Výstava potrvá pouze týden a to od 13. do 19. listopadu.

„Byla strašná zima, ale stejně jsme šli,“ tak na listopadové a prosincové manifestace roku 1989 dnes vzpomínají jejich účastníci. A právě k těmto mrazivým ale nadějeplným dnům sametové revoluce se vrací krátkodobá komorní výstava Ostravského muzea s názvem Svobodné muzeum.

Výstava připomíná klíčové momenty a události z revolučních dní listopadu 1989 v Ostravě. Prostřednictvím fotografií Jiřího Kudělky a Květoslava Kubaly budou návštěvníci přeneseni na bývalé náměstí Lidových milicí (dnešní Masarykovo náměstí) a jiná veřejná prostranství, kde Ostravané svou odhodlaností pomáhali měnit dějiny nejen svého města, ale celého Československa. Revoluční atmosféru přiblíží také autentická nahrávka písní Karla Kryla v jeho autorském podání nebo ukázky dobového tisku včetně samizdatu. K výstavě jsou připraveny také edukační aktivity pro školy.

„Studentům bude představeno období tzv. reálného socialismu, které předcházelo sametové revoluci. Prostřednictvím připravených aktivit se vcítí jak do role stoupence režimu, tak do role jeho odpůrce,“ dodává autor výstavy a muzejní edukátor Jiří Sochorek.

 

Praktické informace:

Ostravské muzeum má otevřeno od úterý do neděle od 10 do 18 hodin, nově i během státních svátků.

Spolupráce na výstavě Svobodné muzeum: Archiv města Ostravy, Vědecká knihovna v Olomouci, Ing. Jiří Kudělka, Mgr. Josef Šerka, Mgr. Kateřina Barcuchová, Dagmar Misařová, Aneta Trojáková, Andrea Węglarzyová, Viera Gřondělová.

Více infomací na www.ostrmuz.cz

Jiří KudělkaOstravské muzeumJiří KudělkaSvobodné muzeum - plakát


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO