Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Začaly přípravy na Ostravské Vánoce

Publikováno: 8.11.2023

V centru Ostravy naplno probíhají přípravy na Ostravské Vánoce. Ty odstartují v sobotu 25. listopadu slavnostním rozsvícením živého vánočního stromu a potrvají až do 1. ledna 2024.

 

Masarykovo i Jiráskovo náměstí

Bezmála 50 stánků s dárkovým zbožím i gastro sortimentem, stánek pro zbrusu nový dřevěný betlém a první díly vyhlídkového kola. Právě tyto objekty začali v tomto týdnu realizátoři Ostravských Vánoc spolu s dodavateli umisťovat na Masarykovo a Jiráskovo náměstí, které se i v letošním roce stanou dvěma ze scén této oblíbené akce.

„Veškeré přípravné práce do detailu plánujeme tak, abychom spolu s dodavateli stihli postavit všechny scény s dostatečným časovým předstihem. Vzhledem k tomu, že počasí může být v tomto období už nejisté, počítáme také s drobnou rezervou,“  vysvětluje za společnost Černá louka Jiří Šimon.

Stánky už jsou postaveny, chystá se i již tradiční vyhlídkové kolo. „Stánkoví prodejci se budou v dřevěných prodejních stáncích zabydlovat až bezprostředně před startem akce. Někteří z nich možná otevřou už v předvečer startu Ostravských Vánoc, tedy v pátek 24. listopadu,“ upřesňuje Šimon.

Stavba oblíbeného vyhlídkového kola pak potrvá skoro čtrnáct dnů, právě ta je nejvíce závislá na počasí a povětrnostních podmínkách. „Vyhlídkové kolo bude v provozu od 25. listopadu a opět bude mít také bezbariérovou kabinu,“ doplňuje mluvčí Ostravských Vánoc Pavlína Merendová.

 

Provoz Vánočního kluziště

V tomto týdnu začne také stavba Vánočního kluziště na náměstí Dr. Edvarda Beneše. To bude pro návštěvníky Ostravských Vánoc opět provozovat společnost SAREZA. „Provoz Vánočního kluziště začne rovněž v sobotu 25. listopadu a potrvá do 1. ledna 2024, kdy skončí novoročním bruslením. Vstup na ledovou plochu bude pro návštěvníky opět zdarma, zpoplatněné zůstává půjčovné bruslí, tučňáků pro začínající bruslaře a broušení bruslí,“ uzavírá Pavlína Merendová.

 

Dětská scéna a nový betlém

Zbrusu nový dřevěný betlém letos o Vánocích ozdobí Dětskou scénu na Jiráskově náměstí. Vznikal dva měsíce v dílně uměleckého řezbáře Romana Mikuše ve Vyšních Lhotách a ponese prvky spojené s havířskou minulostí našeho regionu. Pět figur, Marii, Josefa, Ježíška, volka a oslíka, vyrobené z topolového dřeva najdou návštěvníci letošních Ostravských Vánoc po celou dobu adventu na Jiráskově náměstí.

„Každý rok chceme pro návštěvníky Ostravských Vánoc přinést něco nového. Ať již programově nebo esteticky chceme posouvat akci pořád dopředu. V minulém roce jsme si betlém zapůjčili, ale letos jsme chtěli, aby vznikl unikátní betlém, který bude k Ostravě patřit a nebude tak snadno přenositelný do jiného regionu,“ vysvětluje za realizátora Ostravských Vánoc jednatel Černé louky Jan Šumbera.

Ostravský betlém tak bude tvořit celkem pět dřevěných figur. „Některé figury na sobě budou mít tradiční havířské artefakty a Ježíšek bude uložen na slámě ve vyřezaném důlním vozíku,“ upřesňuje Šumbera s tím, že by tak tento jedinečný betlém mohl do Ostravy přilákat návštěvníky z širšího regionu. Instalovat se pak toto umělecké dílo bude přímo na Jiráskovo náměstí bezprostředně před zahájením Ostravských Vánoc, tedy v pátek 24. listopadu.

Organizátorem Ostravských Vánoc 2023 je statutární město Ostrava, které jejich realizaci již třetím rokem svěřilo společnosti Černá louka s.r.o. Akce se uskuteční v termínu od 25. 11. 2023 do 1. 1. 2024 na čtyřech scénách.

Autor fotografií Ostravské Vánoce 2022: Lukáš Kaboň

Více informací na: www.ostravskevanoce.cz.

Začaly přípravy na Ostravské VánoceZačaly přípravy na Ostravské VánoceZačaly přípravy na Ostravské VánoceZačaly přípravy na Ostravské VánoceZačaly přípravy na Ostravské VánoceZačaly přípravy na Ostravské VánoceZačaly přípravy na Ostravské VánoceZačaly přípravy na Ostravské VánoceZačaly přípravy na Ostravské VánoceZačaly přípravy na Ostravské VánoceZačaly přípravy na Ostravské VánoceZačaly přípravy na Ostravské VánoceZačaly přípravy na Ostravské VánoceZačaly přípravy na Ostravské Vánoce


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO