Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Bez roucha

Publikováno: 6.11.2023

Činohra Národního divadla moravskoslezského nabídne divákům 11. listopadu v ostravské premiéře komedii britského dramatika a romanopisce Michaela Frayna Bez roucha. Pro scénu Divadla Jiřího Myrona ji zkouší šéf souboru a režisér Vojtěch Štěpánek.

Michaela Frayna (* 1933) právě tohle dílo nejvíce proslavilo a sahají k němu s oblibou i česká divadla. K napsání frašky „o divadle na divadle“ autora přivedlo sledování představení jiné jeho hry ze zákulisí – přišlo mu to zábavnější než z hlediště. Jednoaktovka s názvem Exits vznikla v roce 1977, ale teprve celovečerní fraška z roku 1982 měla úspěch. Původní název hry je Noises Off, u nás je uváděna pod názvy Fraška nebo Bez roucha – pod tímto názvem ji hraje i NDM v překladu Jaroslava Kořána.

 

Problémy i se sardinkami

Fraynovi se podařilo vypilovat k dokonalosti žánr britských konverzačních a situačních her. Divák se baví skvěle vystavěným slovním humorem, situační komikou, řadou gagů a humorných momentů, kdy se aktéři míjejí ve dveřích a vzájemně si odnášejí rekvizity. „Sledujeme skupinu herců pod vedením režiséra, kteří se snaží nazkoušet dveřovou komedii, aby s ní objeli štace po oblastních kulturních domech. Děj hry začíná na generálce, která se ale vůbec nedaří. Technik namontoval dveře tak, že nejdou otevřít; herci si pletou nástupy na scénu i texty; zmatek do hry vnášejí i problémy se sardinkami – nezbytnou rekvizitou. Režisér se snaží zkoušku ukočírovat, ale nedaří se mu to. Podléhá mladé herečce Brooke a zároveň řeší, jak se zbavit inspicientky Poppy. V dalších dějstvích už nahlíží diváci do zákulisí při jedné z repríz hry a opět sledují propletenec vztahů mezi herci, režisérem a personálem divadla,“ přibližuje dramaturg Pavel Gejguš.

 

Postava oděná v pěně

Skvěle napsaná hra poskytuje řadu příležitostí pro herce. Petra Kocmanová uplatní svůj komediální talent v roli herečky Dotty, známé z 320 epizod televizního seriálu. Mladou herečku Brooke ztvární Sára Erlebachová. Její postava se „proslavila“ účinkováním v televizní reklamě na pivní ležák, oděná jen „dobrou, poctivou pěnou“. Vojtěcha Johaníka uvidí diváci jako režiséra Lloyda – od této sezóny je posilou souboru, dříve působil v Divadle Petra Bezruče. Po mateřské dovolené vplula hned do velké role Belindy Kateřina Breiská. Smutného herce Fredericka, kterému se neustále na jevišti z nervozity spouští krev z nosu, hraje Petr Houska. Vladimír Čapka dostal roli divadelního barda Selsdona a zloděje, Robert Finta mladého herce Garryho a realitního agenta, Jiří Sedláček hraje jevištního technika Tima a studentka ostravské konzervatoře Magdaléna Kubatková inspicientku Poppy.

Bez rouchaBez rouchaBez rouchaBez rouchaBez rouchaBez roucha


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO