Publikováno: 12.10.2023
Galerie výtvarného umění zahajuje výstavy Antonína Tomalíka a Jaroslava Kapce. Vernisáž se uskuteční v úterý 17. října v 17 hodin za účasti kurátorek Mahuleny Nešlehové a Renaty Skřebské. V ostravském Domě umění budou výstavy k vidění do 31. prosince.
Antonín Tomalík mezi svými
Výstava připomíná život a dílo výtvarníka a jablunkovského rodáka Antonína Tomalíka (1939–1968). Plynule navazuje na retrospektivu, jež Galerie hlavního města Prahy uspořádala v roce 1991. Expozice představuje téměř padesát umělcových děl a bezmála čtyřicet prací jeho přátel, mezi něž patřili například Vladimír Boudník a Jan Koblasa. Během svého tvůrčího života autor postupoval od malby biblických námětů přes malbu gestickou až po informel, tedy strukturální abstrakci, která překračovala všechny dosavadní výtvarné postupy. Neotřelým způsobem prezentoval tíživost existenciálních pocitů, které sám prožíval; dokladem toho je i asambláž Obraz I z roku1960, kterou zapůjčila Galerie Benedikta Rejta v Lounech.
„Prostřednictvím děl Tomalíkových přátel výstava přibližuje dobový kontext a názorový okruh, ve kterém se autor pohyboval a tvořil. S ohledem na nerozsáhlost malířova díla jsou i práce jeho kamarádů připomenuty v omezeném počtu. Jejich zařazení do výstavy vyrovnává ztrátu některých Tomalíkových prací. Podařilo se mi však objevit několik zapomenutých děl, která budou mít na ostravské výstavě svou premiéru. Mezi tato díla například patří Objekt z let 1961–1962, který zapůjčila pražská galerie Zlatá husa,“ uvádí kurátorka Mahulena Nešlehová, jež zájemce provede výstavou v úterý 21. listopadu v 17 hodin. GVUO také vydává první monografii Antonína Tomalíka, jejíž součástí jsou autorské texty Mahuleny Nešlehové a vzpomínkové texty Zdeňka Berana, Václava Sokola, Česlava Pietoně, Jana Hendrycha, Vladimíra Boreckého a Zdeňka Felixe. Zakoupit ji můžete na pokladně Domu umění a na e-shopu GVUO.
JAROSLAV KAPEC / Mnohotvárnost života
Komorně laděná výstava upozorňuje na blížící se sté výročí narození ostravského rodáka, malíře a ilustrátora Jaroslava Kapce (1924–1998). Prezentuje jedenáct velkoformátových maleb a jednu kresbu z let 1958 až 1971, které pocházejí ze sbírek GVUO a od soukromých sběratelů. „Ve své tvorbě Jaroslav Kapec zpočátku zpracovával portréty mladých žen, později propojoval figurální malbu s písmem a geometrií. Příznačná pro něj byla redukce prostoru, izolovanost prostředí, expresivní barevnost a neidealizované tváře s výraznýma hloubavýma očima, což dokazuje například Portrét Evy z roku 1965,“ konstatuje kurátorka výstavy Renata Skřebská, která zájemce provede výstavou ve čtvrtek 2. listopadu a ve středu 13. prosince v 17 hodin.
Jednou z mála dochovaných Kapcových velkoformátových realizací v Ostravě je Mnohotvárnost života z roku 1971, kterou autor vytvořil pro foyer dnešního Divadla Antonína Dvořáka. Brzy po vystavení však bylo dílo politickými představiteli odstraněno. Na druhou stranu se díky tomu stalo součástí sbírky GVUO už v roce 1972, a tak bude možné si ho na výstavě prohlédnout osobně, uzavřela Skřebská.
Praktické informace
Na komentované prohlídky je nutná rezervace předem na webových stránkách galerie. V GVUO si můžete nyní prohlédnout výstavní projekty PAVEL ŠMÍD / Rituály, JIŘÍ JOHN / Krása skrytá pod povrchem a malbu Bedřicha Dlouhého s názvem Ulička odvahy, kterou jako kurátor vybral designér obuvi Oldrich Voyta.
Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné na všechny výstavy činí 100 korun plné a 50 korun zlevněné. V neděli a pro seniory je vstup volný.
Více na www.gvuo.cz
Jurečkova 1935/12
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Prokešovo náměstí 1803/8
Moravská Ostrava a Přívoz
Nádražní 164/215
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Peterkova 1152/14
721 00 Ostrava Svinov
Horní 1664/63a
70030 Ostrava - Jih