Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Vzhůru do dolů!

Publikováno: 22.9.2023

Ostravský fotograf Ondřej Durczak je autorem fotografické knihy nazvané Vzhůru do dolů! Kniha obsahuje více než 450 fotografií mapujících hlubinnou těžbu v ostravsko-karvinském revíru. Kniha byla pokřtěna, symbolicky kapkou whisky, 20. září v Antikvariátu a klubu Fiducia.

V knize jsou zhruba dvě stovky fotografií autora Ondřeje Durczaka, zbytek tvoří fotografie archivní. Ty Durczak získával pro účely publikace od soukromých sběratelů, z archivu státního podniku DIAMO, Ostravského muzea nebo z Archivu města Ostravy. „Snažil jsem se, aby vybrané fotografie byly zajímavé řemeslně, obsahově vypovídající,“ uvedl Durczak během křtu. Podle autora, který pracuje jako odborný asistent Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, je kniha Vzhůru do dolů! mimořádná shromážděním velkého počtu zveřejněných fotografií a také kombinací fotografií archivních i současných. Durczak pronikal do objektů některých zavřených dolů, například v Paskově, a neúnavně fotil to, co v nich zůstalo.

„Ondřej Durczak rehabilituje Ostravu a říká, že všechno, co tady bylo, a ještě tak trochu je, je neuvěřitelně krásné, mohutné, poetické a silné. Bohužel, generace horníků i jejich rodinných příslušníků rychle mizí a je doslova deset minut po dvanácté, aby se tyto věci dokumentovaly,“ prohlásil Jiří Siostrzonek, zástupce vedoucího Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity. Spolu s Ondřejem Durzcakem novou knihu ve Fiducii pokřtili.

Ondřej Durczak, často ve spolupráci s Jiřím Siostrzonkem, je autorem dalších fotografických publikací zabývajících se osudy Ostravska i dalších míst v Moravskoslezském kraji. Patří k nim publikace Zrození metropole, Ostrava má Budoucnost nebo Ostrava v důchodu.

Kniha Vzhůru do dolů! je k dostání na pultech ostravských informačních center a také na www.eshop.ostravainfo.cz

Vzhůru do dolů!Vzhůru do dolů!Vzhůru do dolů!Vzhůru do dolů!Vzhůru do dolů!Vzhůru do dolů!Vzhůru do dolů!Vzhůru do dolů!Vzhůru do dolů!Vzhůru do dolů!


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO