Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Aktuality

Josef Trojan jako Hamlet

Publikováno: 21.9.2023

Novou sezónu u Bezručů zahájí 22. září Shakespearova nejslavnější tragédie Hamlet. Titul se do Divadla Petra Bezruče vrátí po 24 letech. Režie a výrazné autorské úpravy se ujme slovenský režisér Dodo Gombár. Titulní roli ztvární Josef Trojan. Půjde zatím o jeho největší divadelní roli vůbec.

 

Nejhranější a nejdelší

Hamlet, jak ho známe, je kompilát tří textů pocházející z období kolem roku 1 600. Jde o nejhranější i nejdelší text Williama Shakespeara. „Hamlet se na celém světě hraje každou minutu a postava Hamleta tráví na jevišti nejvíc času ze všech Shakespearových postav,“ uvádí dramaturgyně inscenace Tereza Agelová.

V Divadle Petra Bezruče byla hra uvedena pouze jednou, a to v roce 1999 v překladu a režii Jiřího Joska. Hamleta ztvárnil Richard Krajčo, v roli Ofelie se představila Markéta Haroková (tu uvidí diváci i nyní, tentokrát v roli Gertrudy).

Režisér nového nastudování Dodo Gombár taktéž sáhl po překladu Jiřího Joska, ujal se však výrazné autorské adaptace: „Mírně jsme upozadili politikum textu, i když to bylo rozhodnutí, které přišlo na mysl až postupně. Do popředí se dostává jisté generační napětí, nebo zmatenost po tom, co si mladý člověk naléhavě uvědomuje – že realita dospělosti je s bezpečím i nebezpečím mládí častokrát v krutém kontrastu. Taky bych možná řekl, že vystupuje do popředí rodinné drama, intimní napínavé drama jednotlivců, kteří musí žít v komunitě. Ať už rodiny, nebo jiných vazeb,“ rozvádí adaptaci režisér, který text doplnil také o úryvky z Jungovy Červené knihy, úryvky ze Shakespearových Sonetů a pasáž z Anatomie melancholie Roberta Burtona.

 

To be, or not to be?

„Komorní zpracování Doda Gombára je přesně tou adaptací jakékoliv klasiky, která může fungovat v dnešní době. Je to velmi koncentrovaný text a důraz se přikládá právě těm událostem a tématům, která nás vlastně i v tomto čase nasměrovala k tomu tuto klasickou tragédii hrát,“ říká představitel prince Hamleta Josef Trojan.

Kralevic dánský se ocitá ve světě morálního rozkladu. Duch zemřelého otce vyzývá Hamleta, aby pomstil královraždu. Dokonce mu odkryje i jméno vraha. Je možné tomuhle zjevení věřit? Jak jednat ve světě, který je zkorumpovaný až do morku kostí? A jak jednat a neposkvrnit se jeho špínou? A je to vůbec možné? „Každý v sobě máme Hamleta. Někdo víc, někdo míň. Někdo o něm ví a někoho teprve překvapí, až se ozve. Je důležité mít v sobě Hamleta, ale ještě důležitější je ho umět držet na uzdě,“ pokračuje Josef Trojan.

Z herců diváci dále uvidí Ondřeje Bretta (Claudius), Markétu Harokovou (Gertruda), Lukáše Melníka (Polonius), Jáchyma Kučeru v alternaci s hostujícím Robertem Fintou (Laertes), Barboru Křupkovou (Ofelie) a nováčka souboru Víta Hofmanna (Horacio).

 

Premiéra se uskuteční 22. září 2023 v 18:30 hodin v Divadle Petra Bezruče.

Josef Trojan jako HamletJosef Trojan jako HamletJosef Trojan jako HamletJosef Trojan jako HamletJosef Trojan jako HamletJosef Trojan jako HamletJosef Trojan jako HamletJosef Trojan jako HamletJosef Trojan jako Hamlet


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO