Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Aktuality

Rituály Pavla Šmída zahájeny

Publikováno: 20.9.2023

„Pavel Šmíd je jedním z nejzajímavějších autorů současnosti“. Těmito slovy zahájil ředitel GVUO Jiří Jůza v ostravském Domě výstavu maleb krnovského rodáka Pavla Šmída (*1964). Vernisáž výstavy nazvané Rituály se konala 19. září.

Pavel Šmíd je malíř, grafik a scénograf, vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Od 80. let 20. století byl ve spojení s autory z ostravské skupiny Přirození (1989–1992) a živil se jako aranžér obchodního domu v Havířově. Zpočátku se věnoval zejména grafice. V letech 1990–1997 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru profesora Jiřího Sopka. Po studiu již v Praze zůstal. Je spoluzakladatelem pražské hudební skupiny Žhavé rydlo.

„Umělecký vývoj Pavla Šmída velmi dobře ilustruje život jedné generace. Generace, která prožila dětství a rané mládí v období reálného socialismu. Střetává se zde otisk strachu, nedůvěry v sebe sama, marného vzdoru a vzpoury s podřízeností a nucenou poslušností,“ popisuje Šmídovu tvorbu kurátorka Renata Skřebská.

„Jedním ze základních inspiračních zdrojů Pavla Šmída se staly rodinné fotografie a propagandistické snímky z dobového tisku. Nejedná se však o dokumentační rovinu, ale o možnost postihnout téma v jeho elementární formě. Ironický podtext a zdánlivou tvrdost střídá křehký příběh stvořený ze střípků každodennosti, okamžik štěstí ústí do tragických konotací,“ dodává.

Výstavní projekt Rituály prezentuje více než dvě desítky zejména velkoformátových pláten, které vznikly v letech 2018–2023.

K výstavě GVUO vydala první monografii Pavla Šmída s bohatým obrazovým materiálem, jejíž autorkou je Renata Skřebská. Výstavu také doprovázejí dvě komentované prohlídky s Pavlem Šmídem a kurátorkou Renatou Skřebskou ve čtvrtky 5. října a 9. listopadu. Na programy je nutné se rezervovat předem na webových stránkách GVUO.

Výstava Rituály v ostravském Domě umění potrvá do 3. prosince 2023.

Rituály Pavla Šmída zahájenyRituály Pavla Šmída zahájenyRituály Pavla Šmída zahájenyRituály Pavla Šmída zahájenyRituály Pavla Šmída zahájenyRituály Pavla Šmída zahájenyRituály Pavla Šmída zahájenyRituály Pavla Šmída zahájenyRituály Pavla Šmída zahájenyRituály Pavla Šmída zahájenyRituály Pavla Šmída zahájenyRituály Pavla Šmída zahájenyRituály Pavla Šmída zahájenyRituály Pavla Šmída zahájenyRituály Pavla Šmída zahájenyRituály Pavla Šmída zahájeny


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO