Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Aktuality

Rituály Pavla Šmída

Publikováno: 14.9.2023

Galerie výtvarného umění v Ostravě zahájí výstavu maleb krnovského rodáka Pavla Šmída (*1964). Vernisáž se uskuteční v úterý 19. září v 17 hodin a zahájí ji autor osobně, kurátorka Renata Skřebská a Jiří Jůza, ředitel GVUO. V ostravském Domě umění bude výstava k vidění až do 3. prosince tohoto roku. 

 

Dvě desítky velkoformátových pláten


Výstavní projekt Rituály prezentuje více než dvě desítky zejména velkoformátových pláten malíře, grafika a scénografa Pavla Šmída z let 2018–2023. Vystavená díla zachycují rituály osobní, jako je tanec, hra, voda a tělesná intimita, kolektivní, například míčové hry, nebo i ty obecně spjaté s diktaturami, dobovým nadšením i zdánlivou směšností, za kterou se často skrýval strach a manipulace. Plátna byla zapůjčena ze sbírek soukromých galerií a sběratelů i z malířova ateliéru.

Název Rituály byl zvolen ve smyslu akcí nebo skutečností, které se opakují. Může to být něco tak banálního, jako jsou narozeniny, oslava politických událostí, ale i různé projevy češství nebo třeba focení. Třeba momentky jsou o tom, že se všichni stejně usmívají do objektivu. Rituály mají sdružovat lidi, například sport prý uvolňuje napětí ve společnosti, jenže každý rituál se dá i zneužít,“  vysvětlil Pavel Šmíd.

 

Inspirace fotografií

Pavel Šmíd zobrazuje příběhy skutečných lidí, které proměňuje ve významovou šifru. Charakteristická je pro něj inspirace fotografií. Jeho malbám dodává autenticitu právě to, co zůstává skryto za fotografickou momentkou. Ironický podtext a zdánlivou tvrdost v jeho plátnech střídá křehký příběh stvořený ze střípků každodennosti. Dítě s rozmytou tváří může děsit, ale zároveň vyjadřuje rituál poplatný své době – zůstaň anonymní, nevybočuj, schovej se v davu.

Pavel Šmíd se ve své tvorbě snaží najít základní vzorce lidského chování. Zachycuje realitu doby, ve které žili jeho předkové a jeho generace. Předkládá historickou perspektivu a vizuální fresku v oslňující formě a barvě. Zobrazuje sdělení, která mohou být vyjádřena pouze barvou a tvarem. Obsahy jsou slovy nepostižitelné. Autor přenáší konkrétní situace a příběhy do roviny všelidské, a tak z nich vytváří symboly lidského konání. Ilustruje život s jeho rituály i velkými iluzemi,“  uzavřela kurátorka výstavy Renata Skřebská.

K výstavě GVUO vydala první monografii Pavla Šmída s bohatým obrazovým materiálem, jejíž autorkou je Renata Skřebská. Zakoupit ji můžete na pokladně Domu umění a na e-shopu GVUO. Výstavu také doprovázejí dvě komentované prohlídky s Pavlem Šmídem a kurátorkou Renatou Skřebskou ve čtvrtky 5. října a 9. listopadu. Na programy je nutné se rezervovat předem na webových stránkách GVUO.

 

O Pavlu Šmídovi

Pavel Šmíd (1964), malíř, grafik a scénograf, vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Od 80. let 20. století byl ve spojení s autory z ostravské skupiny Přirození (1989–1992) a živil se jako aranžér obchodního domu v Havířově. Zpočátku se věnoval zejména grafice. V letech 1990–1997 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru profesora Jiřího Sopka. Po studiu již v Praze zůstal. Je spoluzakladatelem pražské hudební skupiny Žhavé rydlo.

 

Více informací na www.gvuo.cz.

GVUO bannerPavel Šmíd - Bílá vodaPavel Šmíd - Dětská hraPavel Šmíd - MaskaPavel Šmíd - Míčové hryPavel Šmíd - PřísahaPavel Šmíd - ŠerifPavel Šmíd - Školní besídkaPavel Šmíd - SvatbaPavel Šmíd - Tanec


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO