Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Martin Straka: Monsieur Le Mans

Publikováno: 2.6.2023

Galerie výtvarného umění v Ostravě prezentuje fotografie slavného automobilového závodu 24H LE MANS sportovního komentátora a fotografa Martina Straky. Vernisáž se uskuteční v úterý 6. června v 17 hodin za osobní účasti autora Martina Straky a kurátora výstavy Jiřího Jůzy. V ostravském Domě umění bude k vidění až do 20. srpna. 

Může to znít nezvykle, ale tentokrát zveme do ostravského Domu umění milovníky rychlých aut. Čeká je velmi zajímavá výstava téměř stovky fotografií z různých závodních okruhů. Výstava reaguje na letošní stoleté výročí slavného automobilového závodu 24H LE MANS. Návštěvníci si prohlédnou fotografie Martina Straky, které spolu s projekcí filmu připomenou ty nejzajímavější momenty a příběhy z historie závodu. Atmosféru závodiště evokuje také slavný DUNLOP bridge a dětská dráha ve tvaru slavného okruhu, řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavou převzal záštitu.

O výstavě

Výstava MARTIN STRAKA / Monsieur Le Mans představuje dvacet pět velkoformátových a šedesát maloformátových černobílých fotografií Martina Straky z let 1986–2022. Vystavované záběry byly pořízeny na automobilových závodech na okruhu Circuit de La Sarthe na okraji francouzského města Le Mans, na Masarykově okruhu v Brně, na Slovakiaringu u Dunajské Stredy a na Autodromu v Mostě.

Odborníci i fanoušci v anketách světových časopisů vždy jednou za čas určují, který automobilový okruhový závod je tím nejslavnějším. Vždy jsou na čelních místech 24H Le Mans, Indy 500 a Velká cena Monaka F1, přičemž francouzská bitva většinou vítězí. Jsem velmi rád, že jedinečnost dění na závodišti Circuit de La Sarthe, které má právě sto let, můžeme společně s GVUO představit v Ostravě,  uvedl Martin Straka.

Vítězství i smrt
24H LE MANS je jeden z nejproslulejších automobilových závodů světa. Je plný emocí, očekávání, nadějí, ale i zklamání. Fotografie Martina Straky jsou toho důkazem, ať už se podíváte na napjatou tvář závodní inženýrky Leeny Gade, radost Fernanda Alonsa, soustředěný pohled Juana Pabla Montoyi, rozverně diskutujícího šestinásobného vítěze Jackyho Ickx, doutnající auta nebo ruch ve chvíli, kdy mechanici mění pneumatiky. Tyto závody však nejsou vždy jen o radosti z adrenalinu. Nehoda, při které v roce 1955 zemřelo více než osmdesát diváků, včetně řidiče, je také součástí jejich staleté historie.

Den a noc v galerii

Letošní ročník závodu bude možné sledovat po celých dvacet čtyři hodin živě ve výstavním sále ostravského Domu umění. Historicky poprvé bude Dům umění po dobu jednoho dne a noci z 10. na 11. června nonstop otevřen, abychom nabídli všem návštěvníkům a zájemcům to nejlepší, co letošní závod přinese, samozřejmě včetně Martinova živého komentáře z pražského studia Eurosportu. Nebudou chybět pohodlná lehátka, večerní DJ performance ani občerstvení. Vstupenky na netradiční event, včetně VIP balíčku s podepsanou fotografií Martina Straky, je možné už nyní zakoupit na e-shopu galerie,  uzavřel Jiří Jůza, ředitel GVUO.

Praktické informace

Atmosféru stoletého závodu bude po celou dobu výstavy dotvářet projekce filmu Le Mans z roku 1971 se Steve Mc Queenem v hlavní roli. Fotograf Martin Straka provede výstavou ve čtvrtek 15. června v 17 hodin. V Domě umění bude k vidění také Výstava jednoho díla ze sbírky GVUO. Malbu Jana Zrzavého Stromy vybrala herečka Zuzana Stivínová mladší. Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle od 10 do 18 hodin. Vstupné na výstavu činí 40 korun plné a 20 korun zlevněné. V neděli a pro seniory vstup volný. 

MARTIN STRAKA / Monsieur Le Mans

7. 6. – 20. 8. 2023 (vernisáž 6. 6. v 17 hodin)

Martin Straka: Monsieur Le MansCircuit de La Sarthe 2007, foto: M. StrakaCircuit de La Sarthe 2007, foto: M. StrakaCircuit de La Sarthe 2007, foto: M. StrakaCircuit de La Sarthe 2015, foto: M. StrakaCircuit de La Sarthe 2015, foto: M. StrakaCircuit de La Sarthe 2017, foto: M. StrakaCircuit de La Sarthe 2022, foto: M. StrakaFernando Alonso, Circuit de La Sarthe 2018, foto: M. StrakaCircuit de La Sarthe 2022, foto: M. StrakaJacky Ickx a Eric Helary, Circuit de La Sarthe 2007, foto: M. StrakaJuan Pablo Montoya, Circuit de La Sarthe 2018, foto: M. StrakaLeena Gade, Circuit de La Sarthe 2015, foto: M. StrakaCircuit de La Sarthe 2017, foto: M. StrakaCircuit de La Sarthe 2007, foto: M. StrakaCircuit de La Sarthe 2015, foto: M. StrakaTraťový maršál, Circuit de La Sarthe 2017, foto: M. Straka


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO