Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Otec s Norbertem Lichým

Publikováno: 1.6.2023

Na závěr sezóny nastudovalo Divadlo Petra Bezruče francouzský text Otec Floriana Zellera. Hra obdržela řadu prestižních cen a stala se velkým hitem v Paříži, na West Endu i na Broadwayi. Její filmová adaptace (2020) získala dva Oscary. Křehká hra o stárnutí a o odpovědnosti dětí k rodičům v režii Jana Holce se stala další velkou hereckou příležitostí pro Norberta Lichého. Premiéra se uskutečnila 26. května.

Černá komedie o důležitých věcech

Florian Zeller (1979) je francouzský dramatik, prozaik, scénárista a filmový režisér. Jeho divadelní hry jsou překládané do mnoha jazyků a aktuálně je nejhranějším současným francouzským dramatikem na světě. „Ve hrách Otec, Syn a Matka se zabývá vztahy v současné rodině a výzvami, před kterými stojí. Tragikomedie Otec, kterou napsal v roce 2012, je sondou do života rodiny, jejíž fungování zasáhne problematika stáří a odpovědnosti dětí k rodičům,“ uvádí dramaturg Peter Galdík. Tento text byl roku 2020 zfilmován v režii samotného autora. „V roli otce se představil Anthony Hopkins, který za tuto úlohu získal Oscara v kategorii nejlepší herec. Florian Zeller pak společně s Christopherem Hamptonem získal Oscara za nejlepší převzatý scénář,“ doplňuje dramaturg.

Jeden otec, jedna dcera a otázky

André je stárnoucí muž svých vlastních myšlenek. Býval tanečník a bydlí se svou dcerou Anne a jejím manželem Antoinem. Anebo pracoval jako inženýr a jeho dcera žije v Londýně s novým přítelem Pierrem? Proč má uprostřed odpoledne pyžamo? Kam se ztrácejí jeho hodinky? Kam mizí nábytek? A co dělá v jeho kuchyni ten cizí člověk s kuřetem?

Roli stárnoucího otce ztvárnil na jevišti Divadla Petra Bezruče Norbert Lichý. Čím hra oslovila tohoto zkušeného herce? „Jak je to dobře napsané. To totiž není zas tak obvyklé, abych si přečetl text a řekl si: To jsem fakt rád, že v tom hraju. O to víc zodpovědnosti pak tak nějak máme. Myslím,“ říká Norbert Lichý.

Do role Andrého dcery, druhé neméně významné postavy, která se musí popasovat s údělem pečující osoby, byla obsazena Markéta Haroková. V dalších rolích diváci uvidí Lukáše Melníka, Barboru Křupkovou, Jáchyma Kučeru a Magdalénu Holcovou.

Kým jsme, když ztratíme sami sebe?

Tato místy dojemná, ale místy i krutě vtipná černá komedie je psaná z pohledu zapomínajícího Andrého: příběh se tak divákovi skládá nepřímo, skoro až detektivně. Režie u Bezručů se ujal umělecký šéf Jan Holec. Proč si vybral k režii právě tento text? „Pro svou strukturu, čistotu, silný příběh a pravdivé postavy. A především pro bol, který známe či poznáme všichni. Do toho příběhu si nejde neprojektovat životní příběh vlastní.“

Otec s Norbertem LichýmOtec s Norbertem LichýmOtec s Norbertem LichýmOtec s Norbertem LichýmOtec s Norbertem LichýmOtec s Norbertem LichýmOtec s Norbertem LichýmOtec s Norbertem LichýmOtec s Norbertem LichýmOtec s Norbertem LichýmOtec s Norbertem LichýmOtec s Norbertem Lichým


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO