Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Léto v centru na Černé louce

Publikováno: 31.5.2023

Centrum PANT ve spolupráci s Černou loukou, Pavilonem a Minikinem Ostrava připravili bohatý kulturní program v centru města, který bude probíhat po celé léto. Zahájení se koná již 3. června.

Letošní ročník festivalu Léto v centru představí více než dvě desítky kulturních akcí, které se uskuteční v parku u letního bistra Pavilon na Černé louce. Připravena jsou letní kina, divadelní představení, koncerty, rodinné akce, tančírny a chybět nebude ani táborák

Zahájení Léta v centru proběhne 3. června formou dětského dne. Od 13 hodin budou připraveny nejrůznější aktivity pro děti – hry bez hranic, malování na kamínky, zdobení sušenek, překážková dráha…

Švédský i španělský den

Rodinné akce budou během léta celkem tři, kromě dětského dne se lidé mohou těšit též na tradiční švédský Midsommar (24. června) a na Španělský den (30. srpna).

Midsommar – slavnost má původ v pohanském svátku Lugnasad zasvěcenému bohyni slunce a plodnosti. Připravuje se bohatý programem, který vychází přímo ze švédských tradic. Pod slavnostně vyzdobenou „májkou“ (jedním z hlavních symbolů) bude probíhat množství her pro děti i dospělé, švédské tance i muzika, návštěvníci si budou moci vyrobit či koupit květinový věneček a jako zakončení dne je přichystáno první letní kino – Trojúhelník smutku švédského režiséra Rubena Östlunda. Na Midsommaru spolupracují Skandinávský dům, sbor SIST, švédská ambasáda a IKEA Ostrava.

Letní kino každé úterý

Letní kina budou promítat pravidelně každé úterý, připraveno je celkem devět kultovních snímků od Pulp Fiction po Top Gun, jako předskokan španělského dne budou dva poslední snímky věnovány španělské tvorbě – filmy Divoké historky a Perfektní den diváky naladí na závěr léta.

Čtvrteční koncerty

Chybět nebudou ani koncerty. Ve čtvrtky na návštěvníky čekají zážitky nejrůznějších hudebních stylů. Na dramaturgii hudební části organizátoři spolupracují s Vadimem Windy, který propojil Léto v centru s projektem Večery v parku – multižánrovým hudebním festivalem, autorskými večery talentovaných skladatelů, hudebníků a zpěváků, který se odehrává již několikátým rokem na mnoha scénách v parcích po celém Česku, letos také v ostravském parku na Černé louce.

A to hned ve čtyřech termínech – 22. června, 3. srpna, 17. srpna a 31. srpna. Dalšími hudebníky budou Thom Artway, který přijede se svým sólovým projektem, elektro duo Hello Marcel, které si získává srdce nejrůznějších publik citem pro chytlavý beat a texty skrývající zábavu i ponaučení. Vystoupí také slovenské DJ duo MALALATA – je synonymem pro jedinečnou fúzi balkan beats, gypsy music, reggae a world music. Dvojice slovenských DJs spojuje tyto rytmy do osobitých setů, které doplňuje o nespoutanou a nakažlivě energickou performance.

A také divadla…

Tento pravidelný program doplní dvě divadelní představení. První bude z ostravské produkce – Dvě čárky (28. června), komorní inscenace pro dvě herečky (Anna Bangoura a Karolína Hýsková) tematizuje obavy z těhotenství a vyrovnání se s nastupující sexualitou. Druhé divadlo dorazí z Pardubic, bude jím Divadlo Tří s autorskou inscenací Schrödingerova kočka, ve složení Tomáš Novotný, Ladislav Marek, Lukáš Udržal a Veronika Malá (28. 7.) – Je ta kočka živá, nebo mrtvá? Představení o tom, že kvantová fyzika je vlastně sranda. Pocta všem vědcům, kteří to v životě neměli jednoduché.

Chybět nesmí ani tančírna, a to swingová (10. června) součástí které bude i Swinguj za jeden den – workshop základů Lindy Hopu pro úplné začátečníky.

Vstupné: 100,-

Ani kultura není zadarmo, proto se organizátoři letos rozhodli zavést vstupné za symbolickou cenu 100 Kč, které bude vybíráno (nikoli vymáháno) na všech akcích, kromě těch rodinných, tedy mimo Zahájení Léta v centru (3. června), Midsommar (24. června) a Španělský den (30. srpna).

A nelze zapomenout také na oblíbený táborák každou středu od 17 hodiny!

 

Souhrnný program a popis jednotlivých akcí: www.letovcentruostrava.cz

PavilonPavilon - letní kinoThom Artway, foto: ByBeataMatheMalalata


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO