Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Jan Prokeš: Ostrava na cestě k velkoměstu

Publikováno: 26.5.2023

Ostrava prožila Týden Jana Prokeše, kdy vzdala hold prvnímu českému starostovi Moravské Ostravy v nově vytvořené republice. Při této příležitosti se v Ostravském muzeu odehrál 25. května i křest knihy, která život tohoto výjimečného muže mapuje. Kniha nese název Jan Prokeš: Ostrava na cestě k velkoměstu. Jan Prokeš se narodil před 150 lety v Černotíně na Přerovsku a vypracoval se mezi zásadní postavu města Ostravy v éře první republiky.

 

Pozapomenutá osobnost

„Je nesmírná škoda, že Prokešova osobnost zůstala dlouhá léta pozapomenuta. A to jednak kvůli tomu, že přišla druhá světová válka, později, v době komunismu, nebyl Prokeš nijak zvlášť zmiňován, natož oslavován. Od roku 90. trvalo ještě více než 30 let, abychom si uvědomili, jakou osobnost jsme tady měli,“ uvedla ředitelka Archivu města Ostravy Hana Šústková během křtu knihy.

 

Nová radnice i kubistické krematorium

Kniha má 412 stran a řadu obrazových příloh. Na jejím obsahu pracoval tým ostravských historiků – Martin Jemelka, Gabriela Pelikánová, Romana Rosová, Martin Strakoš a Radomír Seďa. Kniha rovněž kromě životopisu Jana Prokeše přináší řadu informací také o architektonickém rozvoji města zejména za první republiky a řadu nových informací o zásadních stavbách, jako jsou Nová radnice, kubistické krematorium, městská jatka či městská spořitelna. Kniha rovněž přináší několik badatelských objevů a její součástí je bohatá obrazová příloha včetně řady dobových fotografií Ostravy.

 

Dvě manželství, sedm dětí

Zajímavé je, že řada věcí z Prokešova života se dodnes nepodařila objasnit. „Jedná se kupříkladu o závěr politické kariéry či o odpověď na otázku, zda nebyl Prokešův předčasný skon důsledkem nevděku jeho vlastní politické strany. Jak byl vlastně vnímán mezi spolustraníky? Šlo pouze o obdiv, tak jak byl prezentován ve sborníku k jeho šedesátým narozeninám? Jaký byl jeho osobní život? Víme, že měl sedm dětí a byl dvakrát ženatý. Avšak jak dokázal skloubit veřejné působení a soukromí? O tom nevíme prakticky nic. Je mimo jiné pozoruhodné, že jeho druhá manželka byla jako osoba německé národnosti odsunuta záhy po osvobození v roce 1945 – bez jakýchkoli dohledatelných protestů. Přitom šlo o ženu nejvýznamnějšího starosty Moravské Ostravy v období první Československé republiky,“ konstatují autoři knihy.

 

Vydavatelem publikace je spolek Fiducia, cena knihy činí cca 400 korun.

Jan Prokeš: Ostrava na cestě k velkoměstuJan Prokeš: Ostrava na cestě k velkoměstuJan Prokeš: Ostrava na cestě k velkoměstuJan Prokeš: Ostrava na cestě k velkoměstuJan Prokeš: Ostrava na cestě k velkoměstuJan Prokeš: Ostrava na cestě k velkoměstuJan Prokeš: Ostrava na cestě k velkoměstuJan Prokeš: Ostrava na cestě k velkoměstuJan Prokeš: Ostrava na cestě k velkoměstuJan Prokeš: Ostrava na cestě k velkoměstuJan Prokeš: Ostrava na cestě k velkoměstuJan Prokeš: Ostrava na cestě k velkoměstuJan Prokeš: Ostrava na cestě k velkoměstuJan Prokeš: Ostrava na cestě k velkoměstuJan Prokeš: Ostrava na cestě k velkoměstuJan Prokeš: Ostrava na cestě k velkoměstuJan Prokeš: Ostrava na cestě k velkoměstu


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO