Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Ibsenova Nora přichází na scénu

Publikováno: 16.5.2023

Drama Henrika Ibsena Nora bude mít v Divadle Antonína Dvořáka premiéru v sobotu 20. května

Ibsen způsobil svou hrou v roce 1879 doslova pozdvižení – představuje totiž ženu samostatně myslící a konající, což v té době byla věc nevídaná. Nora ale dokáže stoprocentně oslovit i dnešního diváka - řeší otázky podstaty manželství, mezilidských vztahů i vztahu člověka k sobě samému a k pocitu vlastní hodnoty. 

 

Žena závislá na muži

V režii Pavla Gejguše se v Národním divadle moravskoslezském poprvé v titulní roli představí Kamila Janovičová. Hudbu zkomponovala Vladivojna La Chia.

Světovou premiéru měla Nora v Kodani v roce 1879. Původní název byl překládán jako Domeček pro panenky nebo Domov loutek. Norský dramatik Henrik Ibsen (1828–1906) tématem značně předběhl myšlení své doby. Společenské konvence viděly tehdy ženu v postavení podřízeném a ve všem závislém na muži. Ženy neměly volební právo, právo na vzdělání, neměly být schopny samostatného uvažování a konání tak, jako to nakonec udělala Nora. Ibsen v Noře vytvořil vlastně první „emancipační drama“.

 

Plakátově šťastné manželství

Stručně k ději: Manželství Nory a Torvalda Helmerových se zdá být až plakátově šťastné. On dělá kariéru a ona je tou nejroztomilejší oddanou manželkou, jakou si ctižádostivý muž může přát. Nora se ale v nedávné minulosti v zájmu svého manžela tajně zadlužila a dopustila se při tom podvodu. A teď je v pasti vyděrače. Postupně si sama uvědomuje povrchnost svého života, odhazuje masku podřízené manželky a vytváří si vlastní identitu…Drama se odehrává v krátkém čase tří vánočních dnů a má komorní obsazení.

Manžela Nory Torvalda Helmera hraje v inscenaci NDM Petr Panzenberger. Dále účinkují Robert Finta, David Viktora, Petra Kocmanová, Michaela Bajgarová a další. Hraje se v nápadité scénografii Matěje Sýkory a sladěných kostýmech Radky Vyplašilové. Dramaturgie Norbert Závodský.

Ibsenova Nora přichází na scénuIbsenova Nora přichází na scénuIbsenova Nora přichází na scénuIbsenova Nora přichází na scénuIbsenova Nora přichází na scénuIbsenova Nora přichází na scénu


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO