Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Aktuality

Daniel Balabán: Situace

Publikováno: 5.5.2023

Galerie ZaZa vystavuje malbu i keramiku

Přední ostravský výtvarník a pedagog Daniel Balabán /1957/ vystavuje své obrazy v Galerii ZaZa na Sokolské třídě v centru Ostravy. Svoji výstavu nazval jednoslovně: Situace. Spolu s Balabánovými obrazy mohou návštěvníci galerie na výstavě vidět i keramická díla malířovy manželky Hany Balabánové.

Výstava začala 4. května a potrvá až do 23. června. Plátna nesou názvy jako Balt, Hranice, Meditace nebo Kytice, protektorát. Obrazy na výstavě odráží podle Daniela Balabána atmosféru posledních let.

Například obraz Airshow vznikl poté, co manželé Balabánovi zhlédli u kanálu La Manche leteckou přehlídku, po které zůstal na obloze černý dým. „To se mi hrozně líbilo, připomínalo mi to Ostravu a dýmy nad haldami a Vítkovicemi v dobách, kdy jsme se sem přistěhovali. Prostě jsem se cítil jako doma,“ popsal svoji inspiraci Balabán. Další obraz, nazvaný Hranice, zase připomíná polsko-běloruské hranice, kdy utečenci naráželi na neprostupné ploty a pohraničníky.

Daniel Balabán je rodák ze Šumperka, žije a pracuje v Ostravě. Na Akademii výtvarných umění v Praze /1979 – 1984/ vystudoval obor malířství a postupně zde získal docentský /2004/ a profesorský titul /2014/. V roce 1993 založil atelier malby na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Aktuálně je vedoucím Katedry malby a atelieru Malba 1 na Fakultě umění Ostravské univerzity.

Daniel Balabán: SituaceDaniel Balabán: SituaceDaniel Balabán: SituaceDaniel Balabán: SituaceDaniel Balabán: SituaceDaniel Balabán: SituaceDaniel Balabán: SituaceDaniel Balabán: SituaceDaniel Balabán: SituaceDaniel Balabán: SituaceDaniel Balabán: SituaceDaniel Balabán: SituaceDaniel Balabán: Situace


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO