Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Beskydská pivní stezka otevírá

Publikováno: 20.4.2023

Na programu Rakousko-Uhersko i ženská piva

Již v sobotu 22. dubna se v Beskydech rozběhne sezóna tamní „pivní stezky“. Jde o turisticky atraktivní trasu, která propojuje malé i velké pivovary, historické i nedávno otevřené várnice. Vše je přitom provázáno tak, aby se návštěvníci dostali do hor, k historickým místům a lokálním zajímavostem Beskyd.

„Letos se do zahájení sezóny Beskydské pivní stezky poprvé zapojí speciálním programem a nabídkou deset pivovarů. V minulých letech zahajovaly sezónu jen jednotlivé aktivity, letos tedy nabízíme velký start,“ avizuje ředitelka Destinačního managementu turistické oblasti Beskydy – Valašsko Monika Konvičná.

700 kilometrů, 100 druhů piva

Propojené turistické trasy, cyklostezky a tipy na výlety se zastaveními v pivovarech a minipivovarech a gastro zážitky vytvořily Beskydy poprvé v roce 2017. Od loňska už mají v součtu zhruba 700 kilometrů. Beskydské pivovary a pivovárky produkují okolo 100 druhů piva a v mnoha ohledech jsou inovátory – například v kombinování bylinných limonád s pivem nebo v pojmenování piv a pivních speciálů. Třeba Minipivovar Kohutka ve Vyšních Lhotách nabízí Ciompovu 11° se jménem po místním štamgastovi, který se podílel i na tvorbě receptury piva. Pivovar Koníček ve Vojkovicích pro změnu vybudoval pivní sklípek ve stylu sklípků z jihu Moravy.

Novinka: větší zapojení žen

„K letošním novinkám patří takříkajíc větší zapojení žen. Jednak v Pivovaru Ogar v Kunčicích pod Ondřejníkem vaří pivo i paní podsládková Iva, jednak se objevuje škála piv pro dámy. Z pomyslné soutěže piv pro ženské mlsné jazýčky zatím nejlépe vycházejí višňová nebo třešňová piva a také čokoládová nebo medovo-ořechová. Tyto speciality nabízí třeba pivovárky Koníček ve Vojkovicích nebo Morava ve Frýdku-Místku,“ vysvětluje Konvičná, že Beskydská pivní stezka zdaleka není určena jen mužům či typickým konzumentům piva.

Jako za Rakouska-Uherska

Na mapě stezky nesmí v Beskydech chybět ani největší či nejstarší zdejší producenti. Největší Pivovar Radegast si na startovací sobotu 22. dubna připravil v Nošovicích rozšířenou degustaci i „Volbu sládků“ – ochutnávku speciálů uvařených v jeho sesterských pivovarech. Více než 300 let starý Rožnovský pivovar, který je také součástí Beskydské pivní stezky a více než důstojně na ní reprezentuje Valašsko, letos otevírá historická pivovarská humna z doby Rakousko-Uherska se zajímavými artefakty z dané doby. Návštěvníci se tu potkají i s „Rothschildem“.

Pěšky i na kole

Beskydská pivní stezka ani zdaleka není jen o putování od pivovaru k pivovaru. Na trasách jsou vždy zajímavá místa. Turisté mohou na pivní stezku vyrazit podle svých preferencí a kondice, pěšky i na kole, k dispozici jsou totiž i chutná místní nealkoholická piva, případně možnost ubytování. Náročnost cest je různá – od jednotlivých kilometrů až po desítky kilometrů. Mapa Beskydské pivní stezky a informace o atraktivitách na jednotlivých trasách jsou dostupné na www.beskydyportal.cz a v beskydských informačních centrech. Od půlky května v nich budou k dispozici i nové tištěné mapy, které budou motivovat k soutěži o pobyt v Beskydech.

Beskydská pivní stezka otevíráBeskydská pivní stezka otevíráBeskydská pivní stezka otevíráBeskydská pivní stezka otevíráBeskydská pivní stezka otevíráBeskydská pivní stezka otevíráBeskydská pivní stezka otevíráBeskydská pivní stezka otevíráBeskydská pivní stezka otevíráBeskydská pivní stezka otevírá


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO