Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Rok neklidných žen a poklidných revolucí

Publikováno: 19.4.2023

Komorní scéna Aréna oslaví 30 let trvání

Rok neklidných žen a poklidných revolucí. Tak nadcházející divadelní sezónu 2023/2024 pojmenovala Komorní scéna Aréna. Pro soubor to bude již 30. sezóna v pořadí a na jevišti se v tomto období představí hned čtyři premiéry.

Yerma

Začneme naším oblíbeným žánrem, tedy tragikomedií, která je současným přepisem takřka devadesát let staré Pláňky Federica Garcíi Lorcy. Australský dramatik Simon Stone posouvá příběh neplodné ženy ze španělské vesnice do současného velkoměsta, aby z něj vytvořil dechberoucí a hořce zábavnou hru ze života dnešních třicátníků,“ popisuje děj první z chystaných inscenací Sylvie Vůjtková z Komorní scény Aréna.

 „Titulní hrdinka Yerma je úspěšná novinářka a bloggerka, která se soustředí na kariéru a na zábavu a na založení rodiny rozhodně nijak nepospíchá. Jenže jednou ji to zkrátka napadne… Ačkoliv chce věcem nechat „volný průběh”, naprosto propadne tikotu vlastních biologických hodin a z volnoběhu přeřadí do plné rychlosti strmě do propasti,“ doplňuje Vůjtková.

 Děti slunce

Následovat bude „revoluční“ drama Maxima Gorkého Děti slunce, které jsou Gorkého nejvíce „čechovovskou“ hrou. Jeho postavy balancují mezi planým filosofováním a patetickým vyjadřováním svých horoucích citů, mezi diskusemi o budoucnosti lidstva a snahou smysluplně prožít vlastní život. „Do této ruské klasiky se pustíme rázně, a to jak razantní úpravou a novým překladem našeho dramaturga Tomáše Vůjtka, tak groteskně expresivním pohledem režiséra André Hübnera-Ochodla,“ konstatuje Vůjtková.

Martha

Další ženou, které budeme věnovat důkladnou péči, bude Martha. Půjde o inscenaci podle slavného filmu Rainera Wernera Fassbindera o toxickém vztahu a o tom, jak snadné je posouvat hranice až do bodu, ze kterého není návratu. Martha se chce osamostatnit, a rozhodne se proto vdát. Najde ideálního manžela, jenomže ten postupně odhaluje svou druhou tvář a z galantního gentlemana se stává nebezpečný manipulátor. Martha ale odmítá náznaky ohrožení vidět, dokonce přemítá, zda problémy ve vztahu nevznikly její vinou. Vždyť přece každý je jejím manželem okouzlen. Má proto smysl proti němu bojovat?

Gagarinova ulice

Poslední plánovanou premiérou bude černá komedie Gagarinova ulice Gregoryho Burkea. Jeho jedovatá a trpce vtipná politická satira vychází z levicového skotského prostředí, ale úspěch slavila i v londýnském Národním divadle. Eddie a Gary, dva zaměstnanci továrny na počítačové součástky, se v ní rozhodnou vyvolat povstání vedoucí ke svržení nadnárodně globalizačního panstva. Hodlají toho dosáhnout únosem a popravou manažera nadnárodní společnosti, která továrnu vlastní. Plán je to průzračně jednoduchý, nicméně ne všechno jde zcela podle plánu… Svržení kapitalismu se nakonec tak úplně nepovede, místo toho ale dojde na řadu neplánových, a vskutku fatálních omylů.

Předplatné na Rok neklidných žen a poklidných revolucí je v prodeji od 1. dubna až do 15. října 2023.

 

Premiéry Roku neklidných žen a poklidných revolucí

Simon Stone: Yerma
režie Kateřina Dušková / premiéra 14. 10. 2023

Maxim Gorkij: Děti slunce
režie André Hübner-Ochodlo / premiéra 13. 1. 2024

R. W. Fassbinder: Martha
režie Tomáš Loužný / premiéra 16. 3. 2024

Gregory Burke: Gagarinova ulice
režie Ivan Krejčí / premiéra 18. 5. 2024

Rok neklidných žen a poklidných revolucíRok neklidných žen a poklidných revolucí


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO