Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Hora jako hřiště s vlastními pravidly

Publikováno: 13.3.2023

Soubor baletu Národního divadla moravskoslezského uvede 16. března v české premiéře celovečerní choreografii izraelského tvůrce Ohada Naharina s názvem Hora.

Ohad Naharin je jednou z nejvýznamnějších osobností současné světové taneční scény, udává už několik desetiletí směr, styl a ovlivňuje vývoj současného tance. Naharin v 90. letech 20. století vytvořil vlastní pohybový jazyk gaga a své choreografie tvoří právě v tomto jazyce. Tanečníci se musejí na choreografii naladit i mentálně, nestačí zvládnout ji technicky (pohybově). Divákům nyní baletní soubor NDM předkládá poprvé v Ostravě a v české premiéře Naharinovo celovečerní dílo z roku 2009.

Inscenaci Hora nastudovali kmenoví tanečníci souboru NDM, což není pro Naharina obvyklé. Své choreografie totiž tvoří výhradně pro legendární izraelský soubor Batsheva Dance Company a jen výjimečně je dovolí tančit jiným souborům.

 

Pohyby na hranici lidských možností

Sám choreograf přirovnal Horu k hřišti s vlastními pravidly: jedenáct tanečníků rozehraje pohybovou fantazii na hudbu, kterou všichni dobře znají. Pohyby tanečníků jsou ale nečekané, originální, jdou až na hranici lidských možností. Na scéně dominuje až fluorescenční zelená barva, tanečníci v minimalistických černých kostýmech tvoří před diváky něco nového, úžasného a „strašidelně krásného“.

 

Upravení Debussy i Strauss

Dojem podpoří mj. již zmíněná použitá hudba – přenáší Horu z oblasti poznatelného do čehosi nadpozemského. Ohad Naharin spolupracoval se dvěma špičkovými japonskými skladateli a instrumentalisty elektronické hudby.

Isao Tomita upravil například slavné melodie Clauda Debussyho, Modesta Musorgského, Richarda Strausse, Edvarda Griega, ale třeba i ústřední hudební motivJohna Williamse z filmu Hvězdné války. Naharin použil také skladbu Datamatrix v aranžmáRjódžiho Ikedy.

Inscenaci Hora NDM realizuje pod záštitou Velvyslanectví Státu Izrael v České republice.

 

Více na www.ndm.cz

 

Hora jako hřiště s vlastními pravidlyHora jako hřiště s vlastními pravidlyHora jako hřiště s vlastními pravidlyHora jako hřiště s vlastními pravidlyHora jako hřiště s vlastními pravidlyHora jako hřiště s vlastními pravidlyHora jako hřiště s vlastními pravidly


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO