Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

U snědeného krámu i Na dotek

Publikováno: 6.3.2023

Dvě premiéry má na programu během měsíce března Komorní scéna Aréna. Tou první je hra U snědeného krámu českého spisovatele Ignáta Herrmanna. Druhou pak představení Na dotek, slavná hra britského dramatika Patricka Marbera.

 

U snědeného krámu v Komůrce

Hru U snědeného krámu uvádí divadlo ve svém speciálním prostoru zvaném Komůrka. Je pro 50 diváků a slouží především jako divadelní zkušebna. Premiéra se uskutečnila v sobotu 4. března.

„Je to příběh malého podnikatele, který se rozhodne žít poctivý život ve světě plném sviní. V tom je Herrmannův román přinejmenším stejně tak sdílný právě dnes, jako v době svého vzniku. Ne-li ještě víc,” říká k výběru titulu režisér představení Josef Doležal.

Hlavním hrdinou románu je důvěřivý a až příliš slušný kupec Martin Žemla, jehož největším snem je mít krám, kam se budou lidé rádi vracet, protože ho povede konečně poctivý kupec. Pořídí tam pravou brazilskou kávu, kterou nikdo nebude ředit cikorkou a dubovou kůrou, jak to do něj celá léta vtloukali v učení. Jeho zákazníci si budou pochvalovat prvotřídní zboží a především majitele, kterého si pro jeho laskavost a noblesu nejen oblíbí, ale přímo zamilují. A snad tam potká i pravou lásku… Jenže může se takový sen splnit?

Hlavní roli nešťastného kupce Martina Žemly má Vlastimil Burda, kterého požírají Tereza Cisovská a hostující Berenika Anna Mikeschová jakožto všehoschopná matka s dcerou.

 

Na dotek

Druhou březnovou premiérou v Aréně bude slavná hra Patricka Marbera Na dotek, která v době svého prvního uvedení před 25 lety vzbudila pohoršení jak svým námětem, tak místy dost vulgárním jazykem. A přesto tato hra dobyla celý svět, dočkala se kultovního filmového zpracování a dostala od recenzentů výstižný podtitul „sex, lži a internet“.

Zachycuje totiž osudy milostného čtyřúhelníku, který tvoří dermatolog Larry, spisovatel Dan, striptérka Alice a fotografka Anna. Sama promiskuita není zas až tak objevná, Marberova hra se ovšem ptá, co je za onou neukotveností a střídáním partnerů.

„Úspěšné čtvrtstoletí, které tato hra zažila na světových divadelních scénách, nás inspirovalo k tomu, abychom si položili zásadní otázku, zda jsou akce ve stylu pokus-omyl výsadou pouze ‚nevyzrálých -cátníků’, nebo nás provázejí po celý život. Jednou se totiž může stát, že máme už jen tu poslední šanci a pak už budeme blízcí jen sami sobě. A o té poslední šanci také bude naše inscenace,“ komentuje nasazení novinky na repertoár dramaturg divadla Tomáš Vůjtek.

V režii uměleckého šéfa Divadla Petra Bezruče Jana Holce, se představí Zuzana Truplová jakožto Alice, Vojtěch Lipina coby Dan, Renáta Klemensová jako Anna a Josef Kaluža v roli Larryho.

Premiéra je na programu v sobotu 18. března.

 

Více na www.divadloarena.cz

 

U snědeného krámu i Na dotekU snědeného krámu i Na dotekU snědeného krámu i Na dotekU snědeného krámu i Na dotekU snědeného krámu i Na dotekPlakát Na dotekPlakát U snědeného krámu


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO