Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Kudy? Tudy!

Publikováno: 10.2.2023

Spisovatel Ivan Binar (*1942) napsal autobiografickou knihu nazvanou Kudy? Tudy! Autor v ní vzpomíná na život v komunistické Ostravě 60. a 70. let. Křest knihy se konal 9. února v klubu Fiducia. Večer moderovala literární historička Iva Málková z Ostravské univerzity, knihu vydalo ostravské vydavatelství Protimluv.

 

O autorovi

Ivan Binar je spisovatel a překladatel, pedagog a novinář. V šedesátých letech se podílel také na představeních ostravského studentského Divadélka Pod okapem (později Waterloo). V roce 1971 byl zatčen a odsouzen za pobuřování, kterého se měl dopustit při inscenaci muzikálu Syn pluku. Po propuštění z vězení nemohl veřejně publikovat a byl zaměstnán v manuálních profesích. Pod nátlakem Státní bezpečnosti byl nucen odejít v roce 1977 do exilu v Rakousku. Po přestěhování do Mnichova (1983) pracoval v Rádiu Svobodná Evropa. Roku 1994 se vrátil zpět do vlasti a stal se spisovatelem na volné noze.

Je autorem řady knih, například Kdo, co je pan Gabriel (samizdat 1974), Rekonstrukce (samizdat 1977), Rozprava v krabici (1985). Za román Revoluce! dostal v roce 2018 cenu Nadace Český literární fond za významné literární dílo roku 2017. V roce 2020 vydal knihu vzpomínek na dětství nazvanou Bezstarostná léta bezradná. V roce 2022 se stal čestným občanem města Ostravy. Žije v Praze.

 

Binarova Ostrava

„Binarovy autobiografické vzpomínky na ostravská studia na Pedagogickém institutu, na působení v Divadélku pod okapem, vojnu a raný zralý věk spojený s existencí časopisu Tramp, uvedením muzikálu Syn pluku, následným vězněním v ostravské Krajské věznici a v Plzni-Borech a prací v podřadných zaměstnáních ukazují Ostravu jinak. Není to převážně obrázek pěkný a lichotivý. V ní se našlo jen pár svobodně smýšlejících lidí, kteří navzdory protivenství a mlčící většině chtěli dělat něco sami za sebe, bez toho, aby naskočili do pohodlného vlaku tichého souhlasu a přežívání s komunisty. A zaplať pánbů za to!“ říká o knize její vydavatel Jiří Macháček z nakladatelství Protimluv.

 

Kudy? Tudy!Kudy? Tudy!Kudy? Tudy!Kudy? Tudy!Kudy? Tudy!Kudy? Tudy!Kudy? Tudy!Kudy? Tudy!Kudy? Tudy!Kudy? Tudy!Kudy? Tudy!


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO