Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

O líné babičce

Publikováno: 16.1.2023

Superakční babička se už od neděle 22. ledna vydá za dobrodružstvím v komorním Divadle „12“. Činohra Národního divadla moravskoslezského zkouší adaptaci úspěšné knížky Aleny Kastnerové O líné babičce. V hlavní roli diváci uvidí Annu Cónovou. Inscenace je dle jejích tvůrců určena dětem od šesti do 106 let. Pro děti připravuje výtvarník scény také speciální přílohu do programu plnou hravých a kreativních úkolů. Inscenaci divadlo nabízí také jako školní představení.

 

Himaláje i lety balónem

Pro jeviště komorního Divadla „12“ upravila dobrodružný příběh Daniela Jirmanová (dramaturgyně a zároveň lektorka Ateliéru při NDM) a režie se ujal její manžel Tomáš, herec činohry NDM. „Hledali jsme novou pohádku pro Ateliér při NDM a já jsem pátrala po knižní předloze, hezké a vtipné knížce pro děti, která by zároveň měla hloubku a nabízela témata, která je vhodné s dětmi otevřít. Pročetla jsem spoustu knížek, a nakonec jsem se vrátila k té, kterou jsem měla v hlavě jako první. Protože je výborná. A navíc, naše děti ji milují! “ vzpomíná Daniela Jirmanová. „Jenže tohle už je pro Ateliér trochu velké sousto, a tak jsme se na spolupráci dohodli s činohrou NDM a inscenace bude součástí jejího běžného repertoáru,“ dodává.

Tu knížku napsala dcera mého bývalého kolegy, herce Jiřího Rajského (vlastním jménem Kastner), se kterým jsem hrál v Šumperku, a ji jsem znal jako mrňavou holku, takže k tomu mám takový nostalgický vztah. A taky bych chtěl zkrotit prostor ‚Dvanáctky‘. Pro mě je to zatím taková malá tmavá škatule, a tak mi přijde jako výzva oživit ji příběhem o babičce, který se odehrává na mnoha místech, vměstnat do toho malého prostoru Himálaj a lítat tam balonem,“ odkrývá něco z děje Tomáš Jirman.

Kniha O líné babičce vypráví o tom, jak čerstvá seniorka odmítne pouhou babičkovskou hlídací roli a začne si plnit své životní sny – systematicky jeden po druhém. Vydá se zdolat osmitisícovku, proletí se balonem, zkusí řídit nejrychlejší auto na světě… Užije si při tom spoustu radosti i adrenalinu a potká zajímavé lidí (a taky podivné bytosti).

 

Speciální program s úkoly

Prostor Divadla „12“ je komorní a je tedy velkou výzvou nejen pro herce (v inscenaci se v mnoha rolích i převlecích vystřídá dalších pět členů souboru), ale také pro autora výpravy a tvůrce

videoprojekcí. S návrhem vytvořit scénu a kostýmy oslovili Jirmanovi Marka Zákosteleckého, s nímž Daniela už dříve spolupracovala v Divadle loutek Ostrava. „Markovo výtvarné vidění je loutkářské. Na téhle inscenaci se může scénograf ‚vyřádit‘, odehrává se totiž postupně v několika úplně odlišných prostředích a každé je třeba přesně, ale jednoduše vystihnout,“ říká Daniela Jirmanová. „Tvoříme jednoduchými obrazovými prostředky velkou imaginaci“, doplňuje Tomáš Jirman. Marek Zákostelecký připravil pro děti také speciální list do tištěného programu k inscenaci – bude hravý a plný úkolů a výzev! Videoprojekce pro inscenaci jsou dílem Romana Mrázka.

 

O hudbu se postaral další člen souboru činohry NDM Jiří Sedláček. Jejím interpretem na jevišti bude – spolu s herci – David Schreiber (jeho postava se jmenuje Orchestr). Předvede nejen svůj talent muzikantský, ale též ruchařský. 

 

O líné babičceO líné babičceO líné babičceO líné babičceO líné babičce


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO