Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

Slezská města včera i dneska

Publikováno: 7.12.2022

Jak se změnila slezská města od roku 1737, kdy je vyobrazoval slezský grafik, kreslíř, topograf a zeměměřič Friedrich Bernard Werner? Odpověď na tuto otázku nabízí nově otevřená výstava Ostravského muzea nazvaná Slezská města včera i dneska.

Zahájena byla 6. prosince a potrvá až do 5. února 2023.

 

Ostrava a Ratiboř

Výstava je výsledkem spolupráce Ostravského muzea a polského Muzea v Ratiboři. Zahrnuje 19 měst na obou stranách hranice. Základem výstavy se stal sbírkový fond Ostravského muzea, kde uchovávají 11 grafických tabulí s názvem Scenographia Urbium Silesiae, na kterých jsou v 84 obrázcích vyobrazena panoramata (veduty) 77 slezských měst. Jejich tvůrcem byl právě Friedrich Bernard Werner.

„Mnohá města mají svoji Wernerovu vedutu, ale soubor všech 11 tabulí ve sbírkách Ostravského muzea je unikátní,“ říká manažerka projektu Jiřina Kábrtová.

„Jeho grafiky nás zaujaly natolik, že jsme se sami chtěli přesvědčit, jak vypadají vyobrazená města dnes a ukázat všem, které budovy z doby F. B. Wernera ve městech ještě zbyly,“ pokračuje Kábrtová. Muzejníci vybrali 19 měst na území Horního Slezska po obou stranách hranice a prostřednictvím Euroregionu Silesia na projekt získali finance z Evropské unie.

Výsledkem spolupráce je výstava představující stavby z Wernerova grafického vyobrazení, které v městech zbyly, které je dodnes zdobí a podílí se na vzhledu celého města.

 

Pocity z návštěv

Výstava má dvě části – venkovní (kopie 11 unikátních tabulí Scenographia Urbium Silesiae se všemi vyobrazenými městy) a vnitřní, která se představí v muzeích 19 vybraných měst na obou stranách hranice. K projektu je i samostatný web www.slezskamesta.eu, kde je umístěn on-line katalog výstavy a fotografie, které se nevešly na výstavní panely.

„Rádi bychom, aby se podílela i široká veřejnost se svými pocity při návštěvách slezských měst. Jejich poznatky bychom chtěli na webu uveřejnit. Doufáme, že výstava a další informace „přemluví“ mnohé k výletům do těchto krásných měst. Své dojmy z některých míst, ve kterých jsme dokumentovali současnost, zpracováváme doteď. Setkali jsme se s krásou nevídanou, ale i s pohledem neutěšeným. Pevně ale věříme, že počet zachovalých památek, které jsou vyobrazeny na Wernerových vedutách, se už nezmění, že budou opečovávány i dalšími generacemi,“ uzavírá Jiřina Kábrtová.

 

Devatenáct zpracovaných měst:

V Polsku:

Cieszyn, Glogówek, Glubczyce, Glucholazy, Kiedzerzyn-Koźle, Krapkowice, Nysa, Opole, Paczków, Prudnik, Raciborz .

 

V České republice:

Andělská Hora, Bruntál, Javorník, Karviná, Krnov, Opava, Osoblaha, Zlaté Hory.

 

Více na www.ostrmuz.cz

Slezská města včera i dneskaSlezská města včera i dneskaSlezská města včera i dneskaSlezská města včera i dneskaSlezská města včera i dneskaSlezská města včera i dneskaSlezská města včera i dneskaSlezská města včera i dneskaSlezská města včera i dneskaSlezská města včera i dneskaSlezská města včera i dneskaSlezská města včera i dneskaSlezská města včera i dneskaSlezská města včera i dneska


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO