Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Vzdělávací programy v PLATO

Publikováno: 30.11.2022

Edukativní programy jsou pro PLATO stejně důležité jako výstavy. Prostřednictvím dvou projektů, které právě začaly, nabídne studentstvu ostravské střední umělecké školy a žactvu základních škol a jejich pedagogům a dalším odborníkům příležitost věnovat se současným tématům, ale také umožní svému vzdělávacímu týmu učit se od kolegů z předních zahraničních institucí. A protože jsou oba projekty navázané na zahradu v okolí nového sídla galerie, jejich některé výsledky budou moci obyvatelé Ostravy volně využívat.

V projektu Škola zahradou, který začal v říjnu 2022 a skončí v létě 2023, figurují PLATO a Střední umělecká škola v Ostravě. Cílem je zapojit do výuky témata, která aktuálně rezonují ve společnosti, a zvláště u nejmladší generace. S tím souvisí i hledání způsobů, jak aktivně zapojovat studenty a studentky do vytváření výukových obsahů. Řešit se budou otázky, které jsou podstatné právě pro ně. Konkrétní témata se budou společně nacházet během workshopů, z nichž první už se uskutečnil. Organizátoři předpokládají, že se studenti budou věnovat oblastem jako škola a dobrý život, škola a galerie, bezpečné zóny, péče a sebepéče, identita, půdní ekosystém a zahrada, inkluzivní pedagogika, toxické vztahy na různých úrovních, včetně šikany a sociálních sítí. Jednotlivá témata budou otevírat pozvaní lektoři a lektorky, kterými jsou umělci, přednášející vysokých uměleckých škol nebo jejich nedávní absolventi, ale i například environmentalisté. 

Mezinárodního projektu Shaping patterns, zaměřujícího se na propojování vzdělávání a kultury, se účastní PLATO jako jedna z šesti organizací a jediná česká. PLATO přizvala organizace sideviews z Berlína, která má za sebou projekty například pro Haus der Kulturen der Welt Berlin nebo Kunst-Werke Berlin. První setkání se uskuteční začátkem prosince a projekt potrvá dva roky. Účastníky čekají společná pracovní setkání, workshopy se školními třídami a dětmi obecně a laboratoře pro profesionály: učitele, umělce nebo kulturní pracovníky. PLATO se tak zapojí do mezinárodní sítě předních vzdělávacích institucí a prohloubí vzdělání edukačních pracovníků galerie v oblasti nových metod zprostředkování umění. Kromě vzájemné výměny zkušeností je podstatná i zpětná vazba a monitoring, které umožní galerii aktualizovat metodiku vzdělávání prostřednictvím umění, což je hlavní cílem projektu. Ten je založen na interdisciplinárním přístupu, spolupracovat se během něj bude například s učiteli všech předmětů souvisejících s udržitelným vzděláváním. 

Více informací naleznete ZDE.

 

Eva Koťátková se středoškolskými studenty. Foto: Alice Sovadinová


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO