Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Hoří, má panenko!

Publikováno: 21.11.2022

Divadlo Jiřího Myrona se stane dějištěm plesu požárníků s tombolou, volbou královny krásy i pořádným ohněm. Premiéra známé komedie Miloše Formana Hoří, má panenko upravená do divadelní podoby se odehraje v sobotu 26. listopadu.

Film Hoří, má panenko (1967) přinesl před lety Miloši Formanovi mezinárodní úspěch a otevřel mu cestu k oscarové filmové dráze. Není snad nikdo, kdo by si nevzpomněl na rozkradenou tombolu, svéráznou volbu královny krásy nebo okřídlené hlášky členů sboru dobrovolných hasičů a jejich příbuzných. Scénář trojice Ivan Passer, Jaroslav Papoušek a Miloš Forman do divadelní podoby převedl a režie „hořlavé“ komedie se v Divadle Jiřího Myrona ujal Tomáš Svoboda.

Tomáš Svoboda pro NDM již vytvořil neotřelou verzi Goldoniho Sluhy dvou pánů a jeho inscenace s názvem Goldoni po ostravsku má od loňské premiéry stále vyprodáno. Nyní přichází
s divadelní adaptací kultovního filmu pro prostředí Divadla Jiřího Myrona – jeviště i hlediště se stávají dějištěm plesu požárníků a ples je tu jakousi hlavní postavou příběhu.

 

Hraje celé divadlo

Při práci na komedii Hoří, má panenko vyšel Tomáš Svoboda z původního filmového scénáře. Provedl jen lehké úpravy a posun do aktuální doby. „Hlavní roli“ zde má hasičský bál a hraje doslova celé Divadlo Jiřího Myrona se svým interiérem z konce 80. let 20. století. Svoboda připsal některé postavy – například konferenciérů Izabely Vydrové a Jiřího Sedláčka nebo Miloše Formana. Účinkující vystupují až na výjimky pod svými vlastními jmény.

Tomáš Svoboda zachoval laskavou poetiku formanovského pohledu na lidi: Forman se umí s lidmi zasmát, ale nevysmívá se jim. Na jevišti se mísí stejně jako ve filmu herci s neherci.

Miloš Forman se nebál nudy, trapnosti a toužil po autenticitě – té jsem zůstal věrný. Obsadil jsem nejen členy činohry a souboru muzikálu Národního divadla moravskoslezského, ale taky spoustu neherců a rodinných příslušníků herců, kterým zůstala jejich vlastní jména. Divák by navíc měl mít pocit, že on sám je na plese a že by si mohl i zatančit. Chci zpřítomnit divákovi zážitek z divadla, které bude vtipné, zábavné a veskrze současné,“ rozvedl své pojetí Tomáš Svoboda.

 

Pivo i pro diváky!

Ples organizují a snaží se „shora“ řídit hasiči; v jejich prostoru (jakémsi velíně) nade všemi účastníky plesu se hraje, schůzuje, tančí. „Uniformovaní lidé tu mají pocit, že vládnou mladým „civilistům“, i když to tak vlastně vůbec není. Vidím v tom určitou souvislost s dneškem, kdy vlastně opět vládnou lidé ve věku šedesát plus i lidé v uniformách a mladí lidé na to dost pasivním a rezignovaným způsobem koukají,“ řekl režisér Svoboda.

Nechybí velkolepé obrazy plné desítek plesajícíchúčastníků lidovézábavy, tanec i živá dechovka, která ale hraje i spoustu současných hitů. Přímo na scéně se točí pivo (a dají si i diváci!), stojí se tu fronty na záchod.

Pod svými vlastními jmény hraje většina členů činoherního souboru, přizváni byli i herci z muzikálu a neherci včetně rodinných příslušníků účinkujících. Kromě Izabely Vydrové a Jiřího Sedláčka diváci uvidí Jana Fišara v roli předsedy sboru dobrovolných hasičů, jeho členy hrají Petr Panzenberger, Petr Houska, Vladimír Čapka, František Strnad, David Viktora, Tomáš Jirman, Pavel Liška, Libor Olma. Mezi návštěvníky plesu budou Robert Finta, Martin Dědoch, Sára Erlebachová, Lukáš Adam, Aneta Kaluža Klimešová, Petra Kocmanová, Kamila Janovičová, Janka Hoštáková a Jan Drahovzal, Marcel Školout, Miroslav Rataj, Marie Logojdová a další. Roli Miloše Formana svěřil režisér Romanu Harokovi.

 

Hoří, má panenko!Hoří, má panenko!Hoří, má panenko!Hoří, má panenko!Hoří, má panenko!


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO