Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Aktuality

Experimentální prostor PLATO Bauhaus

Publikováno: 19.10.2022

Čtyři a půl roku byla dočasným sídlem městské galerie PLATO. Teď, po spuštění výstavního provozu instituce v čerstvě zrekonstruovaných jatkách na konci září 2022, dostává budova novou náplň pro svých 5 000 metrů čtverečních, a kromě zázemí pro galerii bude nově sloužit i dalším organizacím věnujícím se kultuře či společnosti. Budova bývalého hobbymarketu nese nově název PLATO Bauhaus.

Budovu po hobbymarketu koupilo město společně s bývalými městskými jatkami a dalo ji galerii PLATO do užívání do doby dokončení jejich rekonstrukce. „Do úprav budovy bývalého Bauhausu jsme vložili jen tolik peněz, kolik bylo nezbytné. Přesto to znamenalo věnovat dost energie tomu ji zprovoznit a bylo by škoda ji teď jen tak zavřít. Proto jsem moc rád, že nám ji město Ostrava nechalo v užívání do doby, než se rozhodne, jak s budovou a přilehlými pozemky naloží. To, že se o prostor podělíme s dalšími, je pak logický krok, ze kterého budou těžit především obyvatelé a návštěvníci Ostravy,“ uvedl ke změně náplně budovy ředitel PLATO Marek Pokorný.

Nově se budova bude jmenovat PLATO Bauhaus, aby se odlišila od PLATO, jak jsou odteď nazývána bývalá jatka.

Nově se tedy velkorysý prostor stává z velké části experimentálním zázemím pro aktivity partnerů galerie. Například Střední umělecká škola v Ostravě do PLATO Bauhausu přesouvá část své výuky, konkrétně kresbu. 

Další institucí, která bude prostor využívat, je Janáčkova filharmonie Ostrava, jejíž sídlo se rekonstruuje. Ta sem přesunuje své edukační programy pro děti i dospělé a seniory. Dalšími partnery využívající zázemí budovy budou Fakulta umění Ostravské univerzity, festival Ostrava Kamera Oko, feministická komunita Gendertlachy, Fridays for Future Ostrava, Vzájemné soužití o.p.s., Hudební Současnost Ostrava, Ostravský PRAJD nebo Renarkon o.p.s.

Návštěvníci v PLATO Bauhausu také naleznou celou řadu služeb, na které jsou zvyklí. Nadále jim budou sloužit „dočasné struktury“, funkční vybavení prostoru galerie a umělecká díla předních současných umělců z celého světa v jednom vytvořené v letech 2017–2018. V jeho zdech se dál budou konat koncerty, filmové projekce (nově budou kino-čtvrtky od 18 hodin) nebo edukační aktivity pro školy. Beze změny bude fungovat knihovna, knihkupectví, kino a zahrada, v provozu zůstane i veganské bistro s nabídkou teplé kuchyně. Vpravo od vchodu zůstane tzv. freeshop, kam je možné nosit věci, které lidé nepotřebují, a naopak si volně brát jiné. Před budovou je i nejbližší stojan na kola v okolí.

Více informací naleznete na webových stránkách plato-ostrava.cz

Exteriér Plato Bauhausu, foto: Martin Polák, PLATOStudenti SUŠ v Plato Bauhausu, foto: Zuzana Šrámková, PLATO


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO