Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Aktuality

ZooM. Svět techniky láká na novou výstavu

Publikováno: 13.10.2022

Svět techniky v ostravských Dolních Vítkovicích otevřel 13. října novou interaktivní výstavu s názvem ZooM. Expozice je založena na zkoumání a objevování detailů, významu a příběhů fotografií.

Návštěvníci mají k dispozici fotografie významných a oceňovaných autorů z ČR i ze světa. Příběh fotek není na první pohled zcela zřejmý. Příchozí ale mají možnost podrobně zkoumat, co se na fotografii děje, a nakonec odhalit skutečný a překvapující příběh.

Zaměř, objev, odhal, mysli

„Jednotlivá písmenka názvu výstavy slouží jako nápověda k tomu, jak s fotkami zacházet – zaměř, objev, odhal, mysli.  To je samozřejmě námět nejen pro novou expozici, ale i pro běžný život,“ vysvětlila ředitelka Světa techniky Kateřina Bonito. „Fake news umí do značné míry ohýbat pohled na svět, dokonce zkreslit i výsledky vědeckého výzkumu. Touto výstavou chceme upozornit návštěvníky na to, jak je důležité umět číst mezi řádky, umět si ověřit věrohodnost zpráv. Jinými slovy, jak svět zkoumat analytickým a kritickým myšlením, a nikoliv jen bezhlavě přijímat vše, co vidím a slyším,“ dodala.  

Fotografie doplňují interaktivní exponáty a ilustrované komiksy, zajímavé jsou i reálné bezprostřední reakce dětí na jednotlivé fotografie. Výstava se tak snaží poměrně náročné téma posunout do roviny zábavného vzdělávání. Hlavním cílem expozice je rozvoj vizuální gramotnosti, tedy schopnosti porozumět obrazovému materiálu. Ta je nedílnou součástí celkové mediální gramotnosti. V příštím roce chce Svět techniky rozšířit svůj „repertoár“ výukových programů pro školy právě o toto téma a propojit ho s expozicí.

Inspirace: New York Times

Autorem výstavy je TEREZA, vzdělávací centrum, z.ú. Celý projekt je podpořen grantem Velvyslanectví USA v České republice. „Je pro nás prestižní, že na výstavě ZooM spolupracujeme s americkou ambasádou. Jsem rád, že se děti budou muset zamyslet nad čtením fotografie, objevováním detailů a odhalováním příběhů,“ podotkl výkonný ředitel Dolních Vítkovic Tomáš Šiřina.

Výstava je situována v prostorách ostravského Velkého světa techniky. Všechny fotografie použité v expozici vybraly samy děti, pro které je výstava primárně určena.

Hlavní výzvou bylo převedení osvědčených principů na rozvoj vizuální gramotnosti do výstavního prostoru tak, aby zaujaly děti od 6 do 12 let. Autorský tým využil vlastních zkušeností s tvorbou expozic a dalších vzdělávacích materiálů.

„Inspirovali jsme se mimo jiné i vzdělávací sérií New York Times What's going on in this picture (česky: co se děje na tomto obrázku),“ doplnila Zuzana Jakobová, koordinátorka a spoluautorka výstavy ZooM.

ZooM. Svět techniky láká na novou výstavuZooM. Svět techniky láká na novou výstavuZooM. Svět techniky láká na novou výstavuZooM. Svět techniky láká na novou výstavuZooM. Svět techniky láká na novou výstavuZooM. Svět techniky láká na novou výstavuZooM. Svět techniky láká na novou výstavuZooM. Svět techniky láká na novou výstavu


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO