Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Kéž bys tu byla

Publikováno: 12.10.2022

Herec, muzikant a scénárista Bořek Slezáček představil 11. října v ostravském Domě knihy svoji literární prvotinu – knihu povídek nazvanou Kéž bys tu byla. Řada povídek je inspirována Slezáčkovým mládím, které prožil v Ostravě.

„Vyrůstal jsem na Kamenci, kde kromě Bazalů byla už jenom hospoda a také knihovna, do které jsem často chodíval,“ svěřoval se Slezáček během autogramiády. „Knihy jsem kupoval v knihkupectví, které bývalo na rohu Smetanova náměstí. Právě odtud pocházela většina mých knih včetně mayovek“ vzpomínal na 80. léta v Ostravě autor knihy. „Valná část příběhů je inspirována dobou dětství a dospívaní v Ostravě. Je pár lidí, kteří se v knížce poznají, snad to přežijí,“ konstatoval Slezáček. Jiné z příběhů v celkem patnácti povídkách v knize jsou však podle autora naprostou fabulací.

O současné Ostravě mluvil Bořek Slezáček jako o fantastickém místě k životu. „V 90. letech to tady všechno padalo na hubu, dnes je ale vše mnohem lepší. Až tedy na ten fotbal,“ posteskl si velký příznivec ostravského Baníku nad jeho současnou formou.

A proč vlastně nese název knihy Kéž bys tu byla? „Primárně je to název jedné z povídek. Je to odkaz na jedno album mých milovaných Pink Floyd, které v jiném příběhu a koneckonců i v mém životě hrálo důležitou roli, Wish You Were Here,“ vysvětloval.

Kromě aktuální knižní prvotiny Bořek Slezáček nyní dokončil filmový scénář vycházející z jedné z vydaných povídek nazvané Narozeniny. V příštím roce by podle ní měl vzniknout film režírovaný Janem Hřebejkem. Místem natáčení se mají stát Beskydy, které má autor poctivě prochozeny.

O autorovi:

Bořek Slezáček (30.  května 1967, Ostrava)
Po gymnáziu vystudoval Vysokou školu báňskou a získal titul inženýra ekonomie. Od mládí se věnoval hudbě a divadlu. Po ukončení vysokoškolských studií pobýval několik let v zahraničí. V průběhu let vystřídal několik profesí, včetně dělnických. V současnosti se téměř výhradně věnuje herectví. Natáčí s tuzemskými i zahraničními produkcemi a účinkuje na několika pražských scénách, mimo jiné i v legendárním Činoherním klubu. Od jara letošního roku jej zde můžeme vídat jako Macduffa v Shakespearově dramatu Macbeth. S velkým ohlasem se například setkalo i jeho ztvárnění hlavy ruskojazyčné mafie v úspěšném seriálu ČT Devadesátky, kde stanul po boku právě svých kolegů z Činoherního klubu. V rámci tvůrčího psaní se doposud věnoval scenáristické tvorbě a příležitostně publicistice. Kéž bys tu byla (2022) je jeho knižní prvotina, která vznikala z valné části v období pandemie a je tak, dle slov autora, vlastně covidovým dítětem.

Kéž bys tu bylaKéž bys tu bylaKéž bys tu bylaKéž bys tu bylaKéž bys tu bylaKéž bys tu bylaKéž bys tu bylaKéž bys tu bylaKéž bys tu bylaKéž bys tu bylaKéž bys tu byla


Zpět na aktuality

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO